Zamknij

Taniej niż w Polsce jest tylko w Rumunii. Najnowsze dane Eurostatu

23.06.2019 10:55
Ceny 2019. Taniej niż w Polsce jest tylko w Rumunii. Dania najdroższa w całej Unii
fot. Syda Productions/Shutterstock (ilustracyjne)

Według danych w Eurostatu ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce są jedne z najniższych w Unii Europejskiej. Taniej zapłacimy tylko w Rumunii. Z kolei najdrożej jest w Danii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Eurostat, czyli unijny urząd statystyczny, podał najnowsze dane dotyczące cen spożywczych w krajach UE za ubiegły rok. 

Najwięcej powyżej przeciętnych cen unijnych trzeba płacić w Danii - 130 proc. średniej UE. Nieco taniej było w Austrii i Luksemburgu (po 125 proc.), Irlandii i Szwecji (po 120 proc.) i Szwecji (117 proc.).

Zobacz także

Z kolei najtańsze zakupy w całej Unii Europejskiej można było zrobić w Rumunii - tutaj artykuły spożywcze kosztowały tylko 66 proc. średniej unijnej. Drugim krajem UE z najmniejszymi cenami okazała się Polska (69 proc.).

Drożej niż nad Wisłą jest w Bułgarii (76 proc.), Węgrzech (85 proc.) czy Czechach (84 proc.).  W przypadku alkoholu ceny w naszym kraju stanowiły 86 proc. średniej unijnej, a wyrobów tytoniowych - 60 proc. 

Dla porównania - alkohol na Islandii był ponad 2,5 razy droższy niż średnia unijna, a ceny papierosów w Norwegii były ponad dwa razy większe (badanie objęło nie tylko 28 krajów członkowskich UE).

Zobacz także

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl