Zamknij

Długi weekend. Gdzie będzie można zrobić zakupy?

19.06.2019 07:55
Boże Ciało 2019. Sklepy. Gdzie można zrobić zakupy? Zakaz handlu
fot. Kzenon/Shutterstock (ilustracyjne)

Zarówno 20 czerwca, jak i trzy dni później zakupy będzie można zrobić tylko w małych sklepach i na stacjach benzynowych. Powodem jest Boże Ciało oraz kolejna w tym miesiącu niedziela bez handlu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zakaz handlu dotyczy nie tylko wybranych niedziel, ale również kilku dni świątecznych w roku kalendarzowym. Jednym z nich jest Boże Ciało, które będzie obchodzone w najbliższy czwartek.

Następnie w piątek i sobotę – 22 i 23 czerwca – wszystkie sklepy będą otwarte. Warto zaplanować zakupy przed niedzielą, bo 24 czerwca to kolejny dzień bez handlu, kiedy sprzedawać będą tylko małe sklepy czy stacje benzynowe.  

Zobacz także

Biedronka informuje, że w środę, 19 czerwca sklepy tej sieci są otwarte standardowo do godz. 22. Jednak następnego dnia wszystkie dyskonty zostaną zamknięte – podobnie jak w najbliższą niedzielę. To samo dotyczy innych dużych sieci handlowych jak Lidl, Kaufland, Tesco czy Carrefour.

Inna sytuacja dotyczy sklepów franczyzowych. Placówki pod nazwą Carrefour Express, Globi czy Żabka, o ile sprzedaż prowadzą w nich właściciele sklepów, mogą być otwarte w Boże Ciało oraz niedzielę niehandlową.

Zobacz także

Zakaz handlu — zasady

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu — ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje, m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy — kara ograniczenia wolności.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl/PAP