Zamknij

Katarzyna Lubnauer o sprzedawaniu bonu turystycznego

04.08.2020 10:05
bon turystyczny sprzedam. Katarzyna Lubnauer o handlu 500 plus na wakacje
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

Bonem turystycznym nie można handlować pod groźbą surowych kar. Zdaniem Katarzyny Lubnauer, posłanki Koalicji Obywatelskiej, sprzedaż 500 plus na wakacje również pomoże polskich rodzinom.

500 plus na wakacje dostępne jest od 1 sierpnia. Rodziny na każde dziecko w platformie PUE ZUS mogą aktywować bon turystyczny o wartości 500 zł. Mogą go wydać na wybrany nocleg lub usługę turystyczną w obiekcie, który znalazł się na certyfikowanej liście. 

Elektroniczny voucher jest imienny i przypisany do określonej osoby. Mimo to w sieci pojawiły się ogłoszenia oferujące sprzedać bonu. Zgodnie z ustawą za taki proceder grozi kara grzywny (nawet do jednego miliona złotych), karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat trzech.

500 plus na wakacje. Lubnauer popiera handel bonami

Głos w tej sprawie zabrała Katarzyna Lubnauer - posłanka KO i była przewodnicząca Nowoczesnej. "Właściwie dlaczego handel bonami turystycznymi ma być nielegalny? Jeśli celem miała być pomoc branży turystycznej i równoczesna pomoc rodzinom, to sprzedaż bonu innej rodzinie może realizować oba te cele" - napisała na Twitterze.

Zobacz także

Grzegorz Cendrowski, rzecznik Polskiej Organizacji Turystycznej, podkreślił, że za pomocą bonu turystycznego można dokonać płatności za usługi na rzecz dziecka, któremu przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze. - Sprzedawanie bonów jest zatem niezgodne z przeznaczeniem - ocenił.

Polska Organizacja Turystyczna reagując na doniesienia medialne uruchamia maila: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl i prosimy o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących bonu turystycznego. Zgłoszenia będą kierowane do organów ścigania. Polska Organizacja Turystyczna przestrzega przed takimi aukcjami. Może to być kolejny pomysł naciągania beneficjentów na bon turystyczny

Grzegorz Cendrowski

Przypomniał, że sam 16-znakowy kod nie wystarczy, aby zrealizować transakcję. Podczas jej potwierdzania, trzeba podać czterocyfrowy pin, który otrzymamy na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu.

- Przy zakupie takiego bonu, nie będziemy mieli też pewności, czy kod nie został już zrealizowany. Prosimy zatem wszystkich beneficjentów o to, żeby byli uważni - dodał Cendrowski.

Zgodnie z podanymi przez niego danymi do 3 sierpnia wydano 229 tys. 679 bonów o łącznej wartości 195 mln 610 tys. 250 zł. Beneficjenci dokonali 5 tys. 79 płatności bonami na łączną kwotę 3 mln 873 tys. 962,79 zł. W rejestrze POT znajduje się 9 tys. 248 podmiotów.

500 plus na wakacje. Zasady

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to zrobić rodzice dzieci do 18. roku życia.

Zobacz także

Bon to elektroniczny dokument uprawniający do świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko, za pomocą którego będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski zarejestrowanym podmiotom, również organizacjom pożytku publicznego. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Świadczenie to będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.

RadioZET.pl/PAP