Zamknij

Antonov 225 Mrija wylądował w Warszawie

14.04.2020 08:18
Antonov 225 Mrija w Polsce. Największy samolot świata wyląduje w Warszawie
fot. PAP/Leszek Szymański

Największy samolot świata - Antonov An-225 Mriya - we wtorek wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie. Kolos miał na swoim pokładzie transport środków ochrony zamówiony przez państwowy koncern przemysłowy KGHM i Lotos.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Maszyna wylądowała na warszawskim Lotnisku Chopina przed godz. 10. 

Przywiozła z Chin do Polski ładunek z niezbędnymi środkami do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu znalazło się m.in. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.

Zobacz także

Transport był realizowany na zlecenie kancelarii premiera przygotowały spółki: KGHM Polska Miedź i Lotos.

Wtorkowy transport był kolejnym zorganizowanym przez KGHM na apel premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot wylądował 26 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, zakupionych ze środków spółki to około 15 mln dol.

Zobacz także

Co to jest Antonov An-225 Mriya?

To największy samolot na świecie.

Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędzany jest sześcioma silnikami odrzutowymi. Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych.

Obecnie An-225 Mriya jest używany komercyjnie od 2001 roku przez ukraińskie linie Antonov Airlines do transportu ciężkich ładunków. Maszyna gościła w Polsce w 2003 i w 2005 r.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP