Zamknij

Obietnice Andrzeja Dudy. Jaki plan na gospodarkę ma kandydat PiS?

15.06.2020 18:30
Andrzej Duda. Program gospodarczy kandydata na prezydenta 2020
fot. Shutterstock/Dziurek

Prezydentura Andrzeja Dudy upłynęła pod znakiem programów socjalnych. Czym w najbliższych wyborach prezydenckich polityk chce zdobyć przychylność wyborców i jaki plan na odbudowę gospodarki ma kandydat z ramienia Prawa i Sprawiedliwości?

Wybory prezydenckie odbędą się w tym roku 28 czerwca. O fotel prezydenta stara się 11 kandydatów, w tym urzędujący prezydent Andrzej Duda. W jaki sposób polityk chce zapewnić sobie reelekcję? Oto obietnice wyborcze kandydata z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Andrzej Duda został prezydentem w 2015 roku. Podczas 5-letniej kadencji zdobył przychylność swoich wyborców programami socjalnymi takimi tak 500 plus czy trzynasta emerytura. W programie wyborczym Duda deklaruje kontynuację polityki socjalnej i rozwój inwestycji.

500 plus na kolejne lata. Jaki plan na gospodarkę ma Andrzej Duda?

Polacy muszą mieć pewność, że programy społeczne, które stały się częścią ich domowych budżetów, będą nadal wypłacane” – czytamy w pierwszych zdaniach deklaracji wyborczych Andrzeja Dudy. Polityk zamierza kontynuować politykę socjalną, a programy tj. 500 plus czy najnowszy pomysł PiS – 500 plus na wakacje – mają mu pomóc zdobyć przychylność wyborców.

Zobacz także

 Głęboko wierzę, że prawdziwy dobrobyt ekonomiczny osiąga się przez właściwą politykę społeczną podziału dochodu, co sukcesywnie realizuję od początku mojej pracy w służbie Polakom 

– pisze Andrzej Duda

Urzędujący prezydent zadeklarował też, że zadba o dalsze funkcjonowanie gospodarki, która ucierpiała przez epidemię koronawirusa. Jak stwierdza w programie wyborczym, programy społeczne pomogły utrzymać dobrą koniunkturę poprzez napędzenie konsumpcji, ale „Polska potrzebuje planu, by ochronić się przed skutkami światowej pandemii”.

Zobacz także

O co konkretnie chodzi? Prezydent pisze o realizacji założeń w ramach przyjętych tarcz antykryzysowych i wypłaty tzw. dodatku solidarnościowego, czyli nowego świadczenia dla tych osób, które utraciły pracę przez koronakryzys.  

Zobacz także

Nie jest zaskoczeniem, że Andrzej Duda jest za interwencjonizmem państwowym. W jego programie czytamy o tym, że „kapitał ma narodowość”, a także o tym, że „niewidzialna ręka rynku” to „bajka”. Prezydent zapowiedział tworzenie polskich, państwowych koncernów, które zapewnią Polakom miejsca pracy.

Duda ma też plan na ratowanie służby zdrowia. Proponuje dodatkowe 3 mld złotych na Fundusz Medyczny, który będzie finansował onkologię i leczenie chorób rzadkich.

Zobacz także

Polityk PiS zadeklarował również walkę o środowisko. W programie czytamy o potrzebie zwalczania smogu i wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

„Do 2029 r. przeznaczymy 103 mld zł dofinansowania, które zapewni Polakom ciepły dom i niższe rachunki. Dalszego rozwoju wymaga system gospodarowania odpadami, który, ze względu na regulacje zewnętrzne, odbija się negatywnie w rachunkach Polaków – w tym zakresie potrzeba mądrej polityki uwzględniającej również odpowiedzialność producentów za wytworzone produkty. Polska powinna być zielonymi płucami Europy” – czytamy w programie Andrzeja Dudy.

Kim jest Andrzej Duda?

Andrzej Duda urodził się w 1972 roku w Krakowie. Z wykształcenia jest prawnikiem a z polityką związany jest od 2000 roku. Wówczas dzisiejszy kandydat w wyborach prezydenckich został członkiem Unii Wolności. Pięć lat później wstąpił w szeregi Prawa i Sprawiedliwości, zaś w 2006 roku został wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Zobacz także

Od 2007 do 2011 roku Duda zasiadał w Trybunale Stanu. Jednocześnie był też podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po katastrofie smoleńskiej Duda zrezygnował z tego stanowiska i zajął się polityką lokalną. Uzyskał wówczas mandat radnego miasta w Krakowie. Rok później z ramienia PiS startował w wyborach parlamentarnych i uzyskał mandat poselski. W styczniu 2014 został szefem kampanii do Parlamentu Europejskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 z ramienia PiS uzyskał mandat eurodeputowanego w Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). W grudniu tego samego roku Duda ogłosił start w wyborach prezydenckich. Po wygranej w 2015 roku mandat europosła wygasł.

5 lutego 2020 Andrzej Duda ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję w tegorocznych wyborach.

RadioZET.pl