Zamknij

Zyski Ryanair spadają przez wysokie ceny paliwa, zapłacą piloci

Olga Papiernik
23.07.2018 16:04
piloci Ryanair
fot. AFP/EAST NEWS

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair poinformowały, że zysk za pierwszy kwartał spadł o ponad jedną piątą przez wyższe koszty paliwa i wynagrodzenia dla pilotów.

Zysk po opodatkowaniu spadł o 22 procent do 309,2 miliona euro (362 miliony dolarów) w ciągu pierwszych kilku miesięcy.

Aktualizacja zarobków pojawia się, gdy Ryanair zmaga się w tym tygodniu z strajkami niektórych pilotów i członków personelu pokładowego pomimo wysiłków grupy w ostatnich miesiącach mających na celu poprawę płac i warunków.

Odnosząc się do pierwszego kwartału, Ryanair zwrócił uwagę, że "koszty personelu wzrosły o 34 procent, głównie ze względu na pilotażowe 20-procentowe podwyżki płac, o 9% więcej godzin lotu i trzy-procentowy wzrost płac dla reszty naszych pracowników".

Przewoźnik z siedzibą w Dublinie zauważył również, że ceny ropy "znacznie wzrosły z 50 USD za baryłkę w tym czasie w ubiegłym roku do prawie 80 USD za baryłkę".

Niektórzy z pilotów Ryanair z Irlandii wykonają trzeci wtorkowy strajk jeden dzień, co spowoduje odwołanie 16 lotów.

Linie lotnicze odwołały 600 lotów w Europie, które miały się odbyć w środę i czwartek, ze względu na strajki personelu pokładowego w Hiszpanii, Portugalii i Belgii.

Zobacz także

Ryanair w poniedziałek dodał, że jego ruch pasażerski wzrósł o siedem procent do 37,6 miliona w pierwszym kwartale, a dochody wzrosły o dziewięć procent do prawie 2,1 miliarda euro.

bcp/ser/RYANAIR HOLDINGS PLC/OP