Zamknij

Zwrot PIT. Podatnik może sam sprawdzić datę przelewu ze skarbówki

19.04.2021 16:45
PIT. Kiedy zwrot podatku
fot. seapl/shutterstock(ilustracyjne)

Resort finansów startuje z nową usługą. Można będzie sprawdzić, jaką kwotę zwróci nam skarbówka w ramach rozliczenia PIT oraz datę przelewu na nasze konto.

PIT można rozliczyć tylko do końca miesiąca. Najprostszym sposobem rozliczenia się ze skarbówką z pieniędzy zarobionych w 2020 roku jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT.

Resort finansów poinformował, że w platformie podatnika pojawiła się nowa usługa: można sprawdzić informację o dokonanych zwrotach z podatków PIT i VAT.

Twój e-PIT. Jak to działa?

PIT można złożyć na wiele sposobów. Można przesłać skarbówce e-deklarację, złożyć papierowy druk w urzędzie lub przesłać formularz pocztą. Do najszybszych sposobów zaliczyć należy skorzystanie z usługi Twój e-PIT, adresowanej (na razie) jedynie do osób fizycznych.

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe. Deklaracja uzupełniona o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniana w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego. Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Można także zalogować się korzystając z Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Co należy zrobić z gotowym drukiem? Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

Zwrot podatku. Podatnik sam sprawdzi status płatności

W elektronicznym urzędzie, który ruszył 1 lutego 2021 roku, dodano też nową usługę. Użytkownik będzie mógł samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Usługa pozwalająca na sprawdzenie statusu zwrotu podatku na pewno będzie przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty z zeznania PIT za 2020 rok, ale jest też skierowana do przedsiębiorców, którzy otrzymują zwroty VAT  

szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Resort finansów wyjaśnia, że nowa usługa umożliwia przeglądanie informacji o dokonanych od stycznia 2020 roku zwrotach z podatków PIT i VAT. W przypadku podatku PIT w usłudze dostępne będą informacje dotyczące statusu zwrotów z wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy).

Podatnik będzie mógł samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, czy też zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe. W usłudze znajdzie się również informacja o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.

Zwrot PIT. Ile czasu skarbówka ma na zwrot pieniędzy?

Podatnicy, którzy złożyli PIT pierwszego dnia, czyli 15 lutego, przelew od skarbówki mogli dostać już 1 kwietnia. W przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania. Mowa tutaj o usłudze Twój e-PIT, czy przesłaniu e-deklaracji.

W przypadku PIT-ów składanych w tradycyjnej, papierowej formie, skarbówka ma aż trzy miesiące, by zwrócić ewentualną nadpłatę podatku.

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

W najlepszej sytuacji pod względem czasu oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku są posiadacze Karty Dużej Rodziny. Ci podatnicy otrzymają przelew w 30 dni od dnia wpływu zeznania do urzędu skarbowego.

RadioZET.pl/Ministerstwo Finansów