Zamknij

Zwrot PIT. Podatnik może sam sprawdzić datę przelewu ze skarbówki

19.04.2021 16:45
PIT. Kiedy zwrot podatku
fot. seapl/shutterstock(ilustracyjne)

Resort finansów startuje z nową usługą. Można będzie sprawdzić, jaką kwotę zwróci nam skarbówka w ramach rozliczenia PIT oraz datę przelewu na nasze konto.

  1. Twój e-PIT. Jak to działa?
  2. Zwrot podatku. Podatnik sam sprawdzi status płatności
  3. Zwrot PIT. Ile czasu skarbówka ma na zwrot pieniędzy?

PIT można rozliczyć tylko do końca miesiąca. Najprostszym sposobem rozliczenia się ze skarbówką z pieniędzy zarobionych w 2020 roku jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT.

Resort finansów poinformował, że w platformie podatnika pojawiła się nowa usługa: można sprawdzić informację o dokonanych zwrotach z podatków PIT i VAT.

Twój e-PIT. Jak to działa?

PIT można złożyć na wiele sposobów. Można przesłać skarbówce e-deklarację, złożyć papierowy druk w urzędzie lub przesłać formularz pocztą. Do najszybszych sposobów zaliczyć należy skorzystanie z usługi Twój e-PIT, adresowanej (na razie) jedynie do osób fizycznych.

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe. Deklaracja uzupełniona o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniana w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego. Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Można także zalogować się korzystając z Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Co należy zrobić z gotowym drukiem? Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

Zwrot podatku. Podatnik sam sprawdzi status płatności

W elektronicznym urzędzie, który ruszył 1 lutego 2021 roku, dodano też nową usługę. Użytkownik będzie mógł samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Usługa pozwalająca na sprawdzenie statusu zwrotu podatku na pewno będzie przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty z zeznania PIT za 2020 rok, ale jest też skierowana do przedsiębiorców, którzy otrzymują zwroty VAT  

szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Resort finansów wyjaśnia, że nowa usługa umożliwia przeglądanie informacji o dokonanych od stycznia 2020 roku zwrotach z podatków PIT i VAT. W przypadku podatku PIT w usłudze dostępne będą informacje dotyczące statusu zwrotów z wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy).

Podatnik będzie mógł samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, czy też zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe. W usłudze znajdzie się również informacja o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.

Zwrot PIT. Ile czasu skarbówka ma na zwrot pieniędzy?

Podatnicy, którzy złożyli PIT pierwszego dnia, czyli 15 lutego, przelew od skarbówki mogli dostać już 1 kwietnia. W przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania. Mowa tutaj o usłudze Twój e-PIT, czy przesłaniu e-deklaracji.

W przypadku PIT-ów składanych w tradycyjnej, papierowej formie, skarbówka ma aż trzy miesiące, by zwrócić ewentualną nadpłatę podatku.

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

W najlepszej sytuacji pod względem czasu oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku są posiadacze Karty Dużej Rodziny. Ci podatnicy otrzymają przelew w 30 dni od dnia wpływu zeznania do urzędu skarbowego.

RadioZET.pl/Ministerstwo Finansów