Zamknij

Wyłudzenia na „zwrot podatku”. Poczta Polska ostrzega przed oszustami

21.10.2021 13:52
Ktoś podszywa się pod Pocztę Polską
fot. Tero Vesalainen/shutterstock (ilustarcyjne)

Przestępcy podszywają się pod Pocztę Polską i pod pretekstem „zwrotu podatku” wyłudzają dane. Podzielenie się z oszustami dostępem do banku może skończyć się wyczyszczeniem konta z pieniędzy.

Poczta Polska ostrzega przed podszywającymi się pod spółkę oszustami. To stała praktyka cyberprzestępców, którzy kilka dni temu z adresu łudząco podobnego do maila skarbówki, informowali o „zaległościach podatkowych”.

Tym razem przestępcy opracowali nowy sposób wyłudzenia wrażliwych danych oraz przejęcia zgromadzonych środków finansowych z kont podatników. Metoda ta polega na rozsyłaniu fałszywych wiadomości SMS z informacją o zwrocie podatku z rozliczenia PIT-37 – informuje Poczta Polska.

Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Odbiorcy SMS-ów rozsyłanych przez oszustów informują o prawie do zwrotu podatku i załączają link do niebezpiecznej strony internetowej, po czym proszą o podanie danych takich jak: imię, nazwisko, adres e-mail, PESEL oraz dane logowania do strony naszego banku.

Komunikat, którym się posługują brzmi: „Masz prawo do zwrotu podatku z PIT 37 pobierz online.” Poczta Polska apeluje, by nie otwierać niebezpiecznych linków i nie podawać oszustom  swoich danych. Przypomina też, że skarbówka ma maksymalnie 3 miesiące na zwrot podatku od momentu złożenia deklaracji podatkowej. W przypadku złożenia formularza przez internet – pieniądze trafiają na konta podatników w 45 dni.

Spółka podała też przykład oszustwa „na odłączenie prądu”. Przestępcy wysyłają też SMS-y z informacją o nieuregulowanej płatności za energię elektryczną „Na dzien 13.10 zaplanowano odlaczenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności” (pisownia oryginalna) – czytamy w informacji, do której oszuści dołączają niebezpieczny link.  

WAŻNE

Phishing to popularna metoda wyłudzeń przez oszustów internetowych. Polega na podszywaniu się pod inną osobą, firmę lub instytucję w celu uzyskania od odbiorcy danych. Chodzi np. o informacje z karty kredytowej czy dane logowania. Celem oszustów jest też zainfekowanie komputera lub telefonu szkodliwym oprogramowaniem albo nakłonienie ofiary do określonych działań (np. wpłaty pieniędzy lub przesłania wiadomości SMS).

RadioZET.pl/Poczta Polska