Zamknij

PIT za 2019 rok. Kiedy zwrot podatku?

15.02.2020 16:16
Zwrot podatku 2020. Kiedy? PIT za 2019 rok
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już teraz można rozliczyć się ze skarbówką za 2019 rok. KAS uruchomiła usługę Twój e-PIT, choć nie jest to jedyna opcja złożenia deklaracji. Jak długo trzeba będzie czekać na zwrot podatku?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebook

15 lutego ruszyła usługa Twój e-PIT, choć już wcześniej można było składać deklaracje np. w urzędzie czy drogą elektroniczną.

W momencie rozliczania PIT może się okazać, że skarbówka musi zwrócić podatnikom nadpłacone przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy. Wówczas podatnik dostanie na konto zwrot podatku. Jeśli z zeznania wyniknie niedopłata, podatnik będzie musiał zapłacić skarbówce brakującą część podatku. Co robić w takich przypadkach?

Zobacz także

Zwrot na konto. Ile trzeba czekać?

Na zwrot podatku poczekamy maksymalnie 45 dni od dnia przesłania deklaracji elektronicznie. Choć PIT można było wysyłać już przed 15 lutego, skarbówka od tego dnia będzie liczyć czas na zwrot podatku. Zatem jeśli ktoś rozliczył PIT 15 lutego lub wcześniej, zwrot podatku otrzyma najpóźniej 31 marca. Pozostali podatnicy, którzy rozliczą PIT elektronicznie np. korzystając z usługi Twój e-PIT, zwrot dostaną do 45 dni od złożenia wniosku.

Zobacz także

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku podatników, którzy zechcą złożyć w urzędzie lub przesłać poczta papierowy druk. Wówczas skarbówka prześle im pieniądze w ciągu 3 miesięcy od chwili złożenia formularza.

Niedopłata. Przelew tylko na mikrorachunek

Zmieniły się zasady w przypadku niedopłaty podatku. Od 1 stycznia 2020 obowiązuje tzw. mikrorachunek podatkowy dla każdego podatnika. Chodzi o konta, na które należy wpłacać podatki: PIT, CIT, VAT. Od stycznia nie trzeba już szukać numeru rachunku odpowiedniego urzędu skarbowego by wpłacić należny podatek. Jeśli w rozliczeniu np. PIT okaże się, że musimy zapłacić podatek, należną sumę wpłacimy na indywidualne konto.

Zobacz także

Jak wygenerować numer mikrorachunku? Aby wygenerować taki rachunek, należy w zakładce mikrorachunek na www.podatki.gov.pl wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego. Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam. Nie zmieni się nawet po zmianie miejsca zamieszkania, urzędu skarbowego czy nazwiska.

Zobacz także

RadioZET.pl