Zamknij

Zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki. Turyści odzyskali już 208 mln zł

27.01.2021 11:11
Zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Turyści otrzymali już 208 mln zł za wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii, a to nie koniec wypłat. Zwrot za odwołane wyjazdy pochodzi z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Lockdown pokrzyżował plany wyjazdowe zarówno organizatorom imprez turystycznych, jak i turystom czy przedsiębiorcom, którzy mają teraz ograniczoną możliwość przemieszczania się. Odpowiedzią na problemy ma być tarcza antykryzysowa dla branży turystycznej. Dzięki niej podróżni mają bez problemu odzyskać pieniądze zainwestowane w wycieczki.

Lockdown w turystyce

Prawie trzystu organizatorów imprez turystycznych wystąpiło do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o przyznanie środków na zwrot kosztów dla swoich klientów. W sumie wpłynęło 90 tys. wniosków w sprawie podróżnych.

Rzadko zdarzało się, aby umowa wskazywała tylko jedną osobę, więc procedura zwrotu środków przez UFG według szacunków dotyczyła kilkuset tys. podróżnych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Do tej pory wypłacono środki stanowiące 80 proc. ostatecznej kwoty. Pozostałe 20 proc. wpłynie na konta klientów w najbliższych tygodniach. Pieniądze są wypłacane z Turystycznego Funduszu Zwrotów.

Pandemia: zwrot za odwołane wycieczki

Na zwroty dla osób, które wykupiły odwołane wyjazdy przeznaczono w sumie 260 mln zł. Było to możliwie dzięki sprawnej współpracy podróżnych, organizatorów imprez turystycznych, organizacji branżowych, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

To było trudne zadanie, przede wszystkim z powodu czasu wyznaczonego nam przez okoliczności i ustawę

Małgorzata Ślepowrońska, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Fundusz wypłaca dziennie średnio od kilkuset tysięcy do kilku milionów zł.

Turyści w pandemii nie zostaną bez pomocy

Przedstawiciele UFG zapewniają, że osoby, który wykupiły wyjazdy odwołane z powodu pandemii nie zostaną na lodzie.

Marek Niechciał z zarządu Funduszu podkreślił, że wszyscy poszkodowani otrzymają zwrot pieniędzy.

RadioZET.pl/PAP