Zamknij

Zwrot kosztów za odwołane wycieczki. Będzie specjalny fundusz

01.08.2020 10:47
Zwrot kosztów z biur podróży sfinansuje państwo. Będzie specjalny fundusz
fot. PAP/Rafał Guz

Rząd wesprze branżę turystyczną w obliczu koronakryzysu i w imieniu przedsiębiorców zwróci klientom pieniądze za niewykorzystane usługi. Powstanie specjalny fundusz w tym celu.

Branża turystyczna w wyniku koronakryzysu i lockdownu odnotowała gigantyczne straty. Przedsiębiorcy zostali zmuszeni by odwołać wycieczki i rezerwacje, a klienci nie zawsze zadowoleni z opcji pobrania vouchera często żądali zwrotu pieniędzy.

Rząd wpadł na pomysł, w jaki sposób –poza wakacyjnym 500 plus i rozwiązaniami w ramach tarcz antykryzysowych – wesprzeć przedsiębiorców krajowej branży turystycznej. Państwo pomoże im w spłacie zobowiązań względem klientów.

Państwo zapłaci klientom za niewykorzystane wycieczki i anulowane rezerwacje

- Powstanie specjalny fundusz gwarancyjny, który pokryje zwrot pieniędzy klientom za nieodbyte imprezy turystyczne z powodu pandemii - poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wypracowaliśmy rozwiązanie, mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mieli dobre wiadomości dla branży turystycznej

- powiedziała Jadwiga Emilewicz

Podczas konferencji prasowej Emilewicz mówiła o stratach, jakie poniosła branża turystyczna. Dodała, że turystyka to szczególnie niepewny sektor jeśli chodzi o wychodzenie z kryzysu. Nie wiadomo bowiem, jak długo potrwa pandemia i jak szybko zmienią się nastroje konsumentów związane z podróżowaniem.

Zobacz także

Jak dodała, decydującym okresem dla branży będzie wrzesień. Dlaczego?  -To czas, do którego odsunęliśmy konieczność zwrotu świadczeń za zapłacone wycieczki – przypomniała Emilewicz.

Chodzi o pierwszą uchwaloną jeszcze w marcu tarczę ankrykryzysową. Jej zapisu umożliwiły przedsiębiorcom oferowania voucherów zamiast zwrotu pieniędzy za nieodbyte wycieczki, zaś maksymalny termin zwrotu środków został wydłużony do 180 dni. Takie rozwiązanie miało zapewnić branży turystycznej płynność finansową. Dziś okazuje się niewystarczające.

Zobacz także

Rząd szykuje zatem kolejną pomoc dla branży w postaci funduszu gwarancyjnego. Ten miałby sfinansować zwrot pieniędzy dla klientów, których rezerwacje zostały odwołane a wycieczki anulowane.

Nowe regulacje mają znaleźć odzwierciedlenie w ustawie. Emilewicz dodała, że nowy fundusz będzie powiązany z Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, który powstał po licznych bankructwach touroperatorów i problemach ze sprowadzeniem turystów do kraju.

RadioZET.pl/PAP