Zamknij

Podatnik bezgotówkowy szybciej uzyska zwrot VAT

16.09.2020 12:48
Zwrot VAT dla podatników bezgotówkowych. Będą zmiany w przepisach
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Szybszy zwrot VAT dla tych przedsiębiorców, którzy odeszli od gotówki. Ministerstwo Finansów chce nagrodzić firmy za popularyzowanie transakcji bezgotówkowych.

Status podatnika bezgotówkowego to najnowszy pomysł resortu finansów i kolejny krok w transformacji cyfrowej. Szczegóły ułatwień dla firm poznamy na początku 2021 roku.

- W Ministerstwie Finansów trwają prace nad wprowadzeniem statusu podatnika bezgotówkowego, który uprawniałby do szybszego zwrotu VAT. Projekt powinien być gotowy w pierwszych miesiącach przyszłego roku - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas Cashless Congress.

Szybszy zwrot VAT dla podatników bezgotówkowych

Sarnowski dodał, że projekt zmian dla firm to kolejny krok w stronę transformacji cyfrowej. Jak mówił, rynek potrzebuje popularyzacji transakcji bezgotówkowych. Taka forma płatności zwiększa transparentność, zmniejsza ryzyko rozwoju szarej strefy i – co być może najistotniejsze z punktu widzenia budżetu – umożliwia większą ściągalność podatków.

Jeśli przedsiębiorca jest uczciwy i znaczna większość jego obrotu realizowana jest w formule bezgotówkowej, w ten sposób realizowane są płatności i jest w pełni transparentny wobec administracji, to też administracja powinna go traktować partnersko i z dużo większą dozą zaufania niż ma to miejsce wobec pozostałych podatników 

Jan Sarnowski

Wiceminister powiedział, że nagrodą za uczciwe, bezgotówkowe transakcje może być szybszy zwrot VAT. Przysługiwałby on tym przedsiębiorcom, którzy będzie mieć status podatnika bezgotówkowego.

Zdaniem Sarnowskiego lockdown przyśpieszył proces cyfryzacji w administracji. Zauważył także, że sami konsumenci coraz częściej płacą kartą.

Zobacz także

- Klienci widzą, że płatności kartowe i bezgotówkowe są płatnościami bezpiecznymi, przyzwyczajają się do nich i to są te przyzwyczajenia, które z nami w przyszłości zostaną – dodał wiceminister.

RadioZET.pl/PAP