Zamknij

Zwolnienie ze składek ZUS. Ostatnie dni na złożenie wniosku dla kilku grup zawodowych

21.09.2021 15:28
Zwolnienie ze składek ZUS. Ostatnie dni na złożenie wniosku dla kilku grup zawodowych
fot. Marek BAZAK/East News

Dwie grupy zawodowe mogą do końca września 2021 roku składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS. Przedsiębiorcy, którzy uzyskają pozytywną decyzję Zakładu, nie będą musieli płacić należności za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku. Sprawdzamy, kto może starać się o przychylność urzędu.

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom z wybranych grup zawodowych. Właściciele sklepików szkolnych będą mogli uzyskać zgodę na niepłacenie składek za okres od listopada 2020 do marca 2021, a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Mają oni jeszcze tydzień na złożenie stosownych dokumentów.

Pod koniec lipca 2021 roku pisaliśmy o sytuacji właścicieli sklepików szkolnych. Wpłynęły do nich wówczas pierwsze przelewy przysługujące w ramach tarczy antykryzysowej. W ramach świadczenia postojowego trafiło do nich ponad 700 tys. zł wsparcia.

Zwolnienie ze składek ZUS. Ostatnie dni na złożenie wniosku

W jaki sposób podmioty uprawnione mogą składać wnioski? Można to zrobić tylko drogą cyfrową przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis uprzedza, że do otrzymania zwolnienia trzeba spełnić określone w przepisach warunki i najpóźniej do końca września 2021 r. złożyć wniosek o zwolnienie.

Jednym z nich jest posiadanie dokumentu wystawionego przez dyrektora szkoły potwierdzającego, że przedsiębiorca miał umowę najmu przez okres, co najmniej 14 dni w miesiącu, o który wnioskuje

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Przedsiębiorcy muszą dostarczyć do ZUS-u: wniosek o zwolnienie ze składek, oświadczenie potwierdzające spadek przychodu o minimum 40 proc. oraz dokument wystawiony przez dyrektora szkoły potwierdzający, że przedsiębiorca miał umowę najmu przez okres, co najmniej 14 dni w miesiącu, o który wnioskuje. Spadek przychodu należy porównać do przychodu z września z 2019 r. lub września 2020 roku.

Z kolei piloci wycieczek oraz przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku pod warunkiem m.in. spadku przychodu, o co najmniej 75 proc. Należy porównać przychód za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie w stosunku do tego samego miesiąca z 2019 roku.

A co z osobami, które już zapłaciły składki za wskazany okres, a kwalifikują się do wsparcia? Mogą one złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków, jeżeli nie mają zaległości na koncie.

RadioZET.pl