Zamknij

Zwolnienie za negowanie szczepień. Rada Medyczna chce ingerować w zatrudnienie

11.01.2022 09:35
Zwolnienie za negowanie szczepień. Rada Medyczna chce ingerować w zatrudnienie
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych - podkreśla Rada Medyczna, która jest organem pomocniczym premiera Mateusza Morawieckiego. Jej głównym zadaniem jest analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.

Szczepienia to zdaniem rządzących jedna z najskuteczniejszych form walki z rozprzestrzenianiem się kolejnych wariantów koronawirusa. Wielu przedsiębiorców w obawie o wprowadzenie kolejnego lockdownu zachęca pracowników do przyjmowania substancji chroniącej przed zarazą. Natomiast doradca premiera chce wyższej składki ZUS dla niezaszczepionych.

Teraz Rada Medyczna chce pójść o krok dalej i zwalniać z pracy osoby pełniące stanowiska publiczne, jeśli będą się oficjalnie wypowiadać w negatywny sposób o szczepieniach. Pismo, w imieniu Rady Medycznej, podpisał główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Odwołanie ze stanowiska za podważanie zasadności szczepień przeciw koronawirusowi

Rada Medyczna podkreśliła, że szczepienie przeciw COVID-19 jest procedurą medyczną ratującą zdrowie i życie, pozwalającą na zmniejszenie tragicznych skutków pandemii.

Jakiekolwiek twierdzenia podważające ten fakt nie tylko nie mają żadnego uzasadnienia naukowego, ale zniechęcając do szczepień zwiększają liczbę ofiar pandemii. W tym kontekście Rada Medyczna uważa, że negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych

Rada Medyczna

Przypomnijmy, że  obowiązkowe szczepienia to zapis, który znalazł się w projekcie rozporządzenia dotyczącego stanu epidemii. Od 2022 roku ma obowiązywać wszystkie osoby, które wykonują zawody medyczne, studentów medycyny i farmaceutów.

Równocześnie ważność certyfikatów covidowych zostanie skrócona z 12 do 9 miesięcy. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Czy podróże służbowe staną pod znakiem zapytania? Nowe przepisy dotyczące krótszej ważności certyfikatów covidowych będą obowiązywać w 27 krajach Unii Europejskiej od 1 lutego 2021 roku. Do tego czasu w całej wspólnocie mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

RadioZET.pl/PAP/Olga Zakolska