Zamknij

Zwolnienie z podatku od nieruchomości? Gminy mogą pomóc mieszkańcom

25.04.2020 12:43
Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Odroczenie spłaty. Warunki
fot. Pra Chid/shutterstock (ilustracyjne)

Odroczenie lub zwolnienie mieszkańców z konieczności opłaty podatku od nieruchomości jest możliwe  - czytamy w serwisie Prawo.pl. Wszystko w rękach samorządowców.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Gmina może zwolnić czasowo przedsiębiorców z podatku od nieruchomości lub przedłużyć terminy płatności rat podatku. Może też ustalić grupy przedsiębiorców, które obejmie wsparciem” – czytamy w serwisie Prawo.pl.

Taką możliwość daje samorządowcom tarcza antykryzysowa. Pytanie tylko, czy lokalne budżety, już nadszarpnięte przez epidemię koronawirusa i mniejsze wpływy z podatków, gotowe są na kolejne uszczuplenia. Jak czytamy w serwisie, resort finansów sugeruje, aby samorządy podchodziły do tej formy wsparcia elastycznie i pamiętały o dochodach własnych.

Zobacz także

Portal Prawo.pl wyjaśnia, że gminy mają możliwość przyjęcia uchwały, na mocy której zwolnić przedsiębiorców z podatku od gruntów, budynków i budowli, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Samorządy mogą także odroczyć płatność na kolejne miesiące, jednak nie dłużej niż do 30 września. Takie wsparcie adresowane jest do przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się przez pandemię.

Tarcza antykryzysowa daje samorządowcom swobodę przy ustalaniu warunków zwolnień. Jak czytamy  w serwisie, przepisy są ogólne, przez co i bardziej elastyczne. „Ministerstwo zaleca, aby kierować się wykładnią celowościową i jednocześnie potrzebą zapewnienia jednostkom samorządu terytorialnego dochodów własnych na odpowiednim poziomie” – informuje Prawo.pl.

Zobacz także

Zdaniem serwisu, tak ogóle przepisy wymagają doprecyzowania. Brakuje bowiem jasnych kryteriów oceny sytuacji finansowej przedsiębiorców. Jak czytamy, doprecyzowanie kwestii płynności nie jest konieczne w przypadkach oczywistych tj. przy zamknięciu salonów fryzjerskich, hoteli czy restauracji.

Przepisy nie przewidują dokumentowania pogorszenia płynności finansowej podatnika, korzystającego z preferencji podatkowych w związku z uchwałą rady gminy 

- przypomina Prawo.pl

Na taki krok zdecydował się stołeczny ratusz. Warszawscy radni zdecydowali, że terminy płatności rat podatku od nieruchomości zostaną automatycznie odroczone o 90 dni przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z pandemią koronawirusa.

RadioZET.pl/Prawo.pl