Zamknij

Zwolnienie z ZUS. Wicepremier Jadwiga Emilewicz komentuje

08.06.2020 13:44
Zwolnienie z ZUS. Warunki. Rząd zrezygnuje z tej pomocy?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Nie ma planów przedłużenia dalszego zwolnienia z płacenia składek na ZUS - oświadczyła w poniedziałek Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.  

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców i samozatrudnionych stanęło przed widmem braku środków na bieżące opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Z tego względu rząd pozwolił na 3-miesięczne wakacje składkowe od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dzięki tym zmianom składki nie przepadają, ale płatności można uregulować w późniejszym terminie.

O dalszej pomocy rządowej w ramach tego rozwiązania była pytana w poniedziałek wicepremier Jadwiga Emilewicz w rozmowie z portalem Money.pl.

Zwolnienie z ZUS-u. Jasne stanowisko wicepremier

- Na dziś nie mamy planu przedłużenia, co nie znaczy, że nie monitorujemy, nie obserwujemy tego, co się dzieje w gospodarce - poinformowała. Zaznaczyła, że otrzymuje sygnały, że wielu przedsiębiorców, którzy dziś utraciliby prawo do pomocy z postojowego, na przykład umawia się z kontrahentami, żeby przedłużyć termin wystawienia faktury na lipiec.

Zobacz także

Biorąc pod uwagę to, że gospodarka budzi się do życia, że zamówienia wracają, nie ma - wydaje się - powodu, żeby nadal przedłużać zwolnienie ze składek na ZUS (...) Zamknijmy w pełni maj (...) i wtedy będziemy podejmować decyzję, czy i które z programów należy dalej kontynuować

Jadwiga Emilewicz

Jak podało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do tej pory zwolnienie z płatności składek na ZUS kosztowało budżet państwa 7,4 mld zł. O taką możliwość wnioskowało 1,71 mln płatników ZUS.

RadioZET.pl/PAP