Zamknij

Zwolnienia z ZUS i postojowe. Co zmienia tarcza 2.0?

20.04.2020 15:34
ZUS. Zwolnienie z ZUS. Świadczenie postojowe. Co się zmieniło?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowe przepisy nowelizujące tarczę antykryzysową już obowiązują. Więcej osób skorzysta ze zwolnienia ze składek na ZUS, są też nowe zasady przyznawania świadczeń postojowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Od 18 kwietnia obowiązuje nowa tarcza antykryzysowa. Zmieniły się zasady dotyczące zwolnienia z ZUS i przyznawania świadczeń postojowych.

Dla kogo zwolnienie ze składek?

Zgodnie z pierwotną wersją projektu, ze zwolnienia ze składek na ZUS mogli skorzystać mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni. Nowe rozwiązania przewidują, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób.

W przypadku tych firm zwolnieniem zostanie objęte 50 procent kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych

– wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Beneficjentami tego rozwiązania są także spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Zwolnieni z ZUS odtąd są także przedsiębiorcy, którzy założyli działalność w lutym i marcu. Pierwotna wersja tarczy antykryzysowej zakładała pomoc wyłącznie dla tych firm, które powstały przed 1 lutego 2020 roku.

Zobacz także

Zmiany w świadczeniu postojowym

Tarcza 2.0 umożliwia ponowną wypłatę postojowego, ale nie więcej niż trzy razy. Jak wskazuje ZUS, warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

W przypadku samozatrudnionych ubiegających się o świadczenie, zniesiony zostanie próg przychodowy. Taka pomoc nie wyklucza już pracowników, którzy podpisali umowę cywilnoprawną po 1 lutego. - Data ta nie zmieniła się jednak w przypadku samozatrudnionych – wskazuje ZUS.

Zobacz także

ZUS zachęca, by wszelkie wniosku dotyczące pomocy w ramach tarczy antykryzysowej przesyłać drogą elektroniczną. Można to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

RadioZET.pl/ZUS