Zamknij

Nadpłacone składki do ZUS? Urząd zwróci płatnikom pieniądze

24.08.2020 07:37
Zwolnienie z ZUS na nowych zasadach
fot. Shutterstock/Grabowski Foto (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek. Chodzi o tych płatników, którzy mimo zwolnienia z opłat i tak dokonali wpłaty. Teraz mogą liczyć na zwrot pieniędzy.

ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu.

Po zmianie przepisów zwolnienie z ZUS dotyczyć będzie nie tylko nieopłaconych składek, ale i już zrealizowanych wpłat. Zmiany już od 20 września.

Pełne zwolnienie z ZUS dla 800 tysięcy firm

ZUS wylicza, że z nowych przepisów skorzystają setki tysięcy przedsiębiorców. Chodzi o tych płatników, którzy z obawy przez konsekwencjami opłacili w marcu składki do ZUS mimo jednoczesnego wniosku o zwolnienie z opłat. Przepisy w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Zobacz także

Dzięki nowelizacji firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę, która automatycznie zaliczyła im się na poczet składek, uzyskają pełne zwolnienie. Wcześniej obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone.

Co powinni zrobić przedsiębiorcy, którzy opłacili w marcu, kwietniu lub w maju składki, choć przysługiwało im zwolnienie? Firmy nie muszą składać wniosków, gdyż ZUS automatycznie rozpatrzy poszczególne przypadki. Opłacone przez przedsiębiorców składki zostaną uznane za nadpłaty, a firmy dostaną zwrot pieniędzy.

Zobacz także

Pieniądze nie trafią na ich konta od razu. ZUS z automatu rozpatrzy sprawę, jednak dopiero po decyzji urzędników ws. uznania składki za nadpłaconą można będzie składać wnioski o zwrot nadpłaty. Pieniądze z opłaconych składek trafią do firm najszybciej za miesiąc. ZUS dopiero po 20 września, czyli po wejściu w życie nowych przepisów rozpocznie rozpatrywanie wniosków. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak poinformował urząd, w ramach tarczy antykryzysowej ZUS umorzył składki dla 2 milionów firm na łączną kwotę 12 miliardów złotych. Kwota umorzenia w praktyce powinna być wyższa, gdyż niektóre firmy omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie za te miesiące.

Zaobserwowaliśmy ten problem już w marcu i w wyniku poprzednich zmian legislacyjnych za ten miesiąc zwolnienie przysługuje bez względu na fakt opłacenia składek albo posiadania nadpłaty. Analiza stosowania prawa w kolejnych miesiącach wskazała, że konieczne jest wprowadzenie tej zasady również w odniesieniu do kwietnia i maja 

– mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

RadioZET.pl/ZUS