Zamknij

Zwolnienie z ZUS. Kolejni przedsiębiorcy skorzystają z ulgi

29.09.2020 15:20
Zwolnienie z ZUS także dla dłużników
fot. Shutterstock.Grabowski Foto (ilustracyjne)

Zwolnienie z ZUS należy się także zadłużonym przedsiębiorcom – wynika z komunikatu organu. Są nowe objaśnienia w sprawie zwolnienia ze składek.

Zwolnienie ze składek na ZUS to najpopularniejsza forma wsparcie dla przedsiębiorców w dobie pandemii. Zadłużone firmy nie mogły jednak skorzystać z tej ulgi.

ZUS poinformował jednak, że po wydaniu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dodatkowych wyjaśnień, ze zwolnienia z opłacania składek skorzystają kolejni przedsiębiorcy.

Zwolnienie z ZUS. Zadłużeni także skorzystają z ulgi

Zakład przypomniał, że firmy, które miały długi w ZUS, nie były zwalniane z płacenia składek, ale obecnie dla niektórych z nich jest taka możliwość. Skąd taka zmiana?

Zobacz także

Komisja Europejska traktuje ulgę w ZUS jako pomoc publiczną. Taka może zostać udzielona tylko tym przedsiębiorcom, którzy na koniec 2019 roku nie mieli problemów finansowych tj. „nie znajdowali się w trudnej sytuacji”.

Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis wyjaśnia, co oznacza stanowisko Komisji.

Trudna sytuacja to taka, w której firma m.in. zalegała z opłacaniem składek za więcej niż 12 miesięcy lub spełniała kryteria kwalifikujące do objęcia postępowaniem upadłościowym 

Iwona Kowalska-Matis

UOKiK wyjaśnił jednak, że nawet jeśli firma na koniec 2019 roku miała problemy finansowe, to ZUS powinien sprawdzić, czy miła je w momencie złożenia wniosku.

Zobacz także

- Jeżeli okazałoby się, że przedsiębiorca, składając wniosek o zwolnienie ze składek, nie miał już zaległości w opłacaniu składek, wówczas zwolnienie będzie mu przysługiwać. Oznacza to, że więcej firm będzie mogło skorzystać z tarczy antykryzysowej – dodała Kowalska-Matis.

Z naszych szacunków wynika, że ze zwolnienia może dodatkowo skorzystać nawet około 20 tysięcy firm w całej Polsce 

Iwona Kowalska-Matis

Firmy, które miały zaległości w ZUS i przez to nie otrzymały zwolnienia ze składek mogą liczyć na specjalny formularz z urzędu, który powinni przesłać do ZUS w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma.

RadioZET.pl/PAP