Zamknij

Nowość w ZUS. Można sprawdzić status wniosku o zwolnienie ze składek

03.06.2020 08:06
Zwolnienie z ZUS. Jak sprawdzić status wniosku
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza nowości dla przedsiębiorców wnioskujących o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Można będzie uzyskać podgląd szczegółów wniosku o zwolnienie ze składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o nowej funkcji. Można sprawdzić status wniosku o zwolnienie ze składek.

Taka opcja dostępna jest na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jak sprawdzić, na jakiem etapie weryfikacji wniosku o zwolnienie z ZUS jest urząd?

Zwolnienie z ZUS. Jak sprawdzić status wniosku?

Zwolnienie z ZUS to jeden z najbardziej pożądanych przez przedsiębiorców element tarczy antykryzysowej. Profesor Gertruda Uścińska, prezes Zakładu, poinformowała we wtorek podczas konferencji prasowej, że to jedna z najbardziej popularnych form pomocy.

Zobacz także

Wskazała, że od 1 kwietnia ZUS przyjął ponad 3,7 mln wniosków w ramach tarczy antykryzysowej. Najwięcej wniosków dotyczy świadczenia postojowego i zwolnienia z obowiązku opłacania składek.

Dokonaliśmy tego zwolnienia w odniesieniu do 92 procent pracodawców. Oni otrzymali już informację, że są zwolnieni ze składek. Ten okres jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczenia, w przyszłości ustalania emerytury, a także prawa do opieki zdrowotnej 

– podkreśliła prof. Uścińska

Szczegółowe informacja znajdują się na profilu PUE ZUS. Status wniosku sprawdzi każdy, kto złożył wniosek RDZ, czyli wniosek o zwolnienie ze składek. Takie dane prezentowane są w zakładce „płatnik” w bocznym menu w formie dodatkowej zakładki „tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Jak sprawdzić status wniosku w PUE ZUS
fot. ZUS

Jakie informacje można uzyskać? Po zalogowaniu się i przejściu do zakładki „płatnik” i „tarcza antykryzysowa wnioski” można uzyskać szczegółowe informacje. Przedsiębiorca sprawdzi datę wpływu wniosku, sposób przesłania druku, typ – czyli symbol wniosku, jego status i datę ewentualnej odmowy. Płatnik sprawdzi także miesiąc, za który został zwolniony ze składek i datę zwolnienia.

Zobacz także

Po kliknięciu w szczegóły można dodatkowo sprawdzić informacje z wniosku RDZ tj.  identyfikator z urzędowego poświadczenia przedłożenia wniosku (UPP) – jeśli wniosek przesłano elektronicznie, datę pomocy oraz jej kwotę.

Dla kogo zwolnienie z ZUS?

O taką pomoc mogą wnioskować zarówno samozatrudnieni, jak i płatnicy zatrudniający mniej niż 50 pracowników. Zwolnienie przysługuje im za trzy miesiące: marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Jeśli przedsiębiorca zapłacił już te składki, a następnie uzyskał zwolnienie – ZUS zwróci mu należności lub zaliczy je na poczet przyszłych wpłat.

Zobacz także

Osoby zatrudniające od 10 do 49 pracowników będą zwolnione z połowy składek na ZUS. Samozatrudnieni i ci, którzy podpisali umowy z maksymalnie 9 pracownikami uzyskają pełne zwolnienie. Istnieje jednak kryterium uwzględniające dochód i przychód płatnika.  Po zmianach wprowadzonych przez tarczę 3.0, ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł.

Warunkiem uzyskania zwolnienia z ZUS, poza progiem dochodowym, jest także prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 roku. Zwolnienie przysługuje także tym przedsiębiorcom, którzy korzystają z ulgi na start.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

RadioZET.pl/ZUS