Zamknij

Ostatnie chwile na zwolnienie ze składek. ZUS przypomina o terminach

29.06.2020 09:42
Zwolnienie z ZUS. Do kiedy można składać wnioski?
fot. Shutterstock/Grabowski Foto (ilustracyjne)

Tylko do 30 czerwca można ubiegać się o zwolnienie z ZUS na trzy miesiące. W kieszeniach przedsiębiorców może zostać nawet kilka tysięcy złotych. Warunkiem jest jednak złożenie wniosku do 30 czerwca.

Zwolnienie ze składek to jeden z najbardziej pożądanych przez przedsiębiorców element tarczy antykryzysowej i w dobie pandemii koronawirusa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o terminach. Wniosek o zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj należy złożyć do 30 czerwca.

Do tej pory ZUS umorzył przedsiębiorcom składki na łączną kwotę ponad 11 mld złotych. Najwięcej zwolnień było w marcu, kiedy to kwota umorzenia przekroczyła 4 mld złotych.

Dla kogo zwolnienie z ZUS?

- Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychód co prawda przekracza trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tysięcy złotych - wyjaśnia rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Zobacz także

Wniosek należy złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Jeśli urzędnicy stwierdzą, że wniosek jest niekompletny lub będą mieli wątpliwości co do wskazanych informacji – skontaktują się z wnioskodawcą mailowo lub telefonicznie.

ZUS wskazał, że w większości przypadków zwolnienie przysługiwało tylko z niepłaconych składek. Jeśli ktoś miał nadpłatę na swoim koncie to mógł wystąpić do ZUS o jej zwrot. Tym sposobem urząd zwrócił przedsiębiorców łącznie ponad miliard złotych.

Zobacz także

O zwolnienie z ZUS ubiegać się mogą także zatrudniający od 10 do 49 osób. W ich przypadku możliwe jest jednak zwolnienie z opłacenia połowy składek za dany miesiąc.

RadioZET.pl/ZUS