Zamknij

Zwolnienie z ZUS. Urząd przyjmuje wnioski tylko do końca czerwca

15.06.2020 17:19
Zwolnienie z ZUS. Do kiedy można składać wnioski
fot. Shutterstock/Robert Szymanski (ilustracyjne)

W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne za marzec, kwiecień i maj. ZUS przypomina, że wnioski będą przyjmowane tylko do końca czerwca.

Zwolnienie z ZUS to jedna z najbardziej pożądanych przez przedsiębiorców form wsparcia w dobie epidemii koronawirusa. Zaoszczędzić na składkach mogą zarówno samozatrudnieni, jak i przedsiębiorcy zatrudniający pracowników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolni ich z konieczności opłacenia składek za marzec, kwiecień i maj.

Jednym z warunków zwolnienia jest złożenie wniosku. Do tej pory, jak wylicza urząd, ponad 1,7 mln przedsiębiorców wnioskowało o taką ulgę. Ci, którzy jeszcze nie skorzystali ze zwolnienia mają czas do końca czerwca na przesłanie wniosku.

Wniosek o zwolnienie z ZUS do końca czerwca

ZUS przypomina, że wraz z końcem miesiąca mija termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek na ZUS. Do tej pory urząd umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 7,5 mld zł, rozpatrzono łącznie ponad 1,7 mln wniosków.

Urząd podsumowuje, że najwyższe kwoty umorzeń odnotowano  w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Łącznie w ramach tarczy antykryzysowej do ZUS przesłano już ponad 4 mln wniosków. Dotyczą one zarówno zwolnienia ze składek, jak i postojowego.

Zobacz także

Zwolnienie z ZUS. Kto może skorzystać?

Najmniejsi przedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób mogą liczyć na pełne zwolnienie z ZUS za siebie i pracowników. Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 proc. umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

W przypadku samozatrudnionych obowiązuje próg zarobkowy. Przedsiębiorca skorzysta ze zwolnienie, jeśli jego przychód nie jest wyższy niż 15 681 zł lub dochód nie przekroczył kwoty 7 tysięcy złotych.

Zobacz także

Wniosek o umorzenie składek można złożyć np. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Jeśli będziemy mieli wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktujemy się e-mailem lub telefonicznie. Informację o rozstrzygnięciu prześlemy pocztą lub na PUE ZUS. Aby odebrać odpowiedź z ZUS na PUE ZUS, wystarczy zalogować się do swojego konta 

- wyjaśnia rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski

RadioZET.pl/ZUS