Zamknij

Postojowe i zwolnienie z ZUS powrócą. Rząd szykuje projekt

15.01.2021 11:26
Postojowe i zwolnienie z ZUS wracają
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się zapowiedź rozporządzenia, na mocy którego wypłaty świadczeń postojowych miałyby być wydłużone.

Świadczenia postojowe i zwolnienia z ZUS powrócą. To główne założenie rozporządzenia, którego zapowiedź pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych rządu.  

PAP informuje o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na stronie BIP KPRM. Dokument ma zostać opublikowany jeszcze w pierwszym kwartale roku.

Świadczenia postojowe i zwolnienie z ZUS powrócą

Firmy, które odnotują spadek obrotów, będą mogły liczyć na kolejne wsparcie. Rząd chce przywrócić instrumenty pomocowe znane z pierwszych odsłon tarcz antykryzysowych: zwolnienie z ZUS i świadczenie postojowe.

Przedsiębiorcy dotknięci lockownem nie musieliby odprowadzać składek za okres od 1 grudnia do 31 stycznia. Jakie sektory na tym skorzystają? Ustawodawca wskazuje, że celem projektu jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa, czy też ponoszących koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi.

W rozporządzeniu ma znaleźć się lista branż uprawnionych do wsparcia. Kryterium stanowić będzie kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Firmy te, poza zwolnieniem z ZUS będą mogły ponownie liczyć na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Warunek? Przedsiębiorca w momencie złożenia wniosku musi odnotować przychody niższe o co najmniej 40 proc. „w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym”. Takie dofinansowanie będzie mu przysługiwało przez 3 miesiące.

ZUS z kolei ponownie wypłaci świadczenia postojowe w kwocie 2080 złotych, przy czym warunkiem również jest 40 proc. spadek przychodów. Prowadzący działalność będą mogli liczyć też na dofinasowanie swojego biznesu. Takiej dotacji na wniosek mikroprzedsiębiorcy i małej firmy udzieli starosta ze środków Funduszu Pracy. Analogicznie, potencjalny beneficjent musi odnotować 40 proc. stratę.

RadioZET.pl/PAP