Zamknij

Zasady zwolnienia z ZUS dla samozatrudnionych [WYJAŚNIAMY]

11.05.2020 11:07
Zwolnienie z ZUS dla samozatrudnionych. Warunki, terminy, próg przychodu
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tarcza 3.0 rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o trzymiesięczne zwolnienie z konieczności opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest jednak haczyk w ustawie.

  • Sejm uchwalił Tarczę 3.0, której przepisy przyznają prawo do zwolnienia z ZUS większej grupie przedsiębiorców.
  • Do tej pory ze zwolnienia z ZUS mogli korzystać ci samozatrudnieni, których przychód nie był wyższy niż 300 proc. średniej pensji - 15 681 złotych.
  • Zgodnie z nową tarczą, przedsiębiorcy, których przychód przekracza tę kwotę skorzystają ze zwolnienia. Warunek jest jeden: dochód nie może być wyższy niż 7 tys. złotych.

Nowa tarcza antykryzysowa została przyjęta przez Sejm i czeka na rozpatrzenie przez Senat. Łukasz Schreiber, minister w kancelarii premiera, tłumaczył podczas debaty sejmowej, że propozycje rządu zmierzały do tego, by zwolnieniem ze składek na ZUS objąć także samozatrudnionych, których przychody przekraczają 300 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia, czyli ok. 15,6 tys. zł. Podobna zmiana ma dotyczyć limitu przychodów przy świadczeniu postojowym.

Zobacz także

Jak uzasadniał Schreiber, zmiana ta wynika z konstrukcji zysków w jednoosobowych firmach. - Wielu przedsiębiorców mówiło: mam sytuację, w której mój przychód to jest nawet 30–40 tys. zł, ale mój dochód to dzisiaj raptem 2 tys. zł, 3 tys. zł, czy 4 tys. zł  - uzasadniał minister.

Eksperci o zwolnieniu samozatrudnionych z ZUS: uwaga na pułapki w ustawie

Dzięki rządowej interwencji zwolnieni z ZUS zostaną zatem ci przedsiębiorcy, których dochód nie był wyższy niż 7 tysięcy złotych a przychód mógł być wyższy niż 15,6 tys. złotych. Z ustawy wynikają jednak także inne ograniczenia.

Zobacz także

Dr Antoni Kolek z Pracodawców RP tłumaczy w rozmowie z PAP, że nowela rzeczywiście rozszerza krąg podmiotów uprawnionych do ulgi, ale - przyjmując za punkt odniesienia jedynie luty - istotnie to rozszerzenie ogranicza.

 - W lutym skutki pandemii nie były jeszcze odczuwalne, luty nie był tak trudny dla firm, jak późniejsze miesiące: marzec czy kwiecień. Dochodów poniżej 7 tys. zł w tych miesiącach jednak ustawodawca nie przewidział - powiedział Kolek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan tłumaczy natomiast, że z przepisów jasno wynika, że nawet jeżeli ktoś w marcu lub kwietniu miał dochód niższy niż 7 tysięcy bądź nie miał go w ogóle (a jednocześnie przekroczył limit przychodów), to ze zwolnienia z ZUS już nie skorzysta.

Poza tym zwolnienie przewidziane w tej regulacji przysługuje tylko przez dwa miesiące, a nie trzy, jak w przypadku przedsiębiorców o przychodach niższych od trzykrotności średniego wynagrodzenia

– dodał ekspert

Wątpliwości co do Tarczy 3.0, podzielił też doradca podatkowy w firmie inFakt Piotr Juszczyk w rozmowie z PAP. Potwierdził, że zwolnienie z ZUS dotyczy tych samozatrudnionych, którzy w lutym uzyskali przychód wyższy niż 15,6 tys. złotych i dochód niższy niż 7 tys. złotych.

Należy podkreślić, że z kilku powodów luty nie jest miarodajnym miesiącem dla wysokości przychodu. W Polsce obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną zaczęły się w marcu, a w lutym większość przedsiębiorców funkcjonowała jeszcze normalnie

- zwraca uwagę Juszczyk

RadioZET.pl/PAP