Zamknij

Zwolnienie z ZUS dla przedsiębiorców. WNIOSKI tylko do 15 stycznia

15.01.2021 12:26
Zwolnienie z ZUS. WNIOSKI
fot. Mariola Anna S/shutterstock (ilustracyjne)

Tylko do 15 stycznia przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku.

Tarcza branżowa wprowadziła nowe rozwiązania dla wybranych branż. Chodzi m.in. o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień minionego roku.

Skorzystać z tego rozwiązania mogą właściciele hoteli i przedsiębiorcy z branży turystycznej. Termin na złożenie wniosku mija 15 stycznia 2021 roku.

Zwolnienie z ZUS. Wnioski do 15 stycznia

ZUS zwolni przedsiębiorców ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. To efekt tarczy branżowej, która skierowana jest do wybranych grup przedsiębiorców.

- Chcemy pomóc szerokiej grupie przedsiębiorców borykających się pandemią koronawirusa i jej skutkami – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

O tym, czy przedsiębiorca będzie zwolniony ze składek, zdecyduje jednak kod PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). W praktyce jedynie przedsiębiorcy prowadzący hotele i podobne obiekty zakwaterowania oraz organizatorzy turystyki mogą skorzystać z tego rozwiązania.

Chodzi o to, by przeważająca działalność była oznaczona kodami:

  • 55.10.Z (hotele i podobne obiekty zakwaterowania)
  • 79.12.Z (działalność organizatorów turystyki)

To jednak nie wszystko. ZUS zwolni ze składek tych płatników, którzy są ubezpieczeni w Zakładzie przynajmniej od 30 czerwca 2020 roku. Innym warunkiem jest udokumentowany spadek obrotów. Przychód z działalności uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek musi być niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 roku.

ZUS przypomina, że wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek (RDZ-B) można złożyć wyłącznie elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

RadioZET.pl/ZUS