Zamknij

Zwolnienie z ZUS nie oznacza wyższych pensji dla pracowników

21.04.2020 14:08
Zwolnienie z ZUS a pensja pracownika. "To ulga dla pracodawców"
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek za pracodawcę i jego pracowników nie powoduje, że ci zarobią więcej. „To ulga dla płatnika, a nie dla pracowników” – tłumaczy serwis Prawo.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zwolnienie ze składek na ZUS to jedna z najbardziej pożądanych przez przedsiębiorców form wsparcia w czasach koronawirusa. Z danych przekazanych przez Kancelarię Premiera wynika, że od 1 kwietnia o taką ulgę starało się ponad milion firm.

O takie zwolnienie ubiegać się mogą mikrofirmy zatrudniające do 9 osób i samozatrudnieni pod warunkiem spełnienia kryterium przychodu. Nowelizacja tarczy antykryzysowej umożliwiła też zwolnienie firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników z połowy składek na ZUS. Zwolnienie dotyczy zarówno samego pracodawcy, jak i ubezpieczonych w firmie pracowników.

Zobacz także

Serwis Prawo.pl przypomina jednak, że pracownicy nie zarobią na zwolnieniu z ZUS. „Ulga jest dla pracodawcy, nie dla pracowników” – czytamy w artykule. Dzięki tej uldze w kieszeni firm zostanie więcej pieniędzy, ale nie jest to równoznaczne z wyższymi pensjami dla pracowników.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie zadane przez serwis odniosło się do kwestii wynagrodzeń pracowników w związku ze zwolnieniem z ZUS. Wątpliwości dotyczyły tego, czy w związku z takim zwolnieniem pracodawca nie powinien wypłacać pracownikom wyższych, bo pomniejszonych jedynie o zaliczkę na podatek dochodowy, wynagrodzeń.

Zobacz także

Z odpowiedzi resortu pracy wynika, że w kwestii samej wysokości pensji w związku ze zwolnieniem z ZUS nic się nie zmienia.  Pracownik otrzyma wynagrodzenie, tak samo jak w miesiącach poprzednich, pomniejszone o składki ubezpieczeniowe i zaliczkę na PIT.

Żaden przepis  tarczy antykryzysowej nie określa obowiązku wypłaty wyższych wynagrodzeń w przypadku zwolnienia z ZUS 

– mówi dla portalu Prawo.pl Gabriela Sykała z kancelarii Sobczyk & Współpracownicy

Ekspertka dodaje, że nieopłacenie przez pracodawcę składek na ZUS nie oznacza, że nie zostaną one potrącone z wynagrodzeń.

- Konieczność wypłaty wyższych wynagrodzeń na skutek zwolnienia z ZUS byłaby zresztą sprzeczna z celem instytucji jako pomocy dla przedsiębiorców, bo w istocie koszty pracy by się nie zmniejszyły – dodaje.

RadioZET.pl/Prawo.pl