Zamknij

Polacy na L4. ZUS: wystawiono ponad 25 milionów e-zwolnień

13.12.2019 13:47
Zwolnienie lekarskie L4. ZUS: wystawiono 25 mln zwolnień
fot. Shutterstock/Syda Productions (ilustracyjne)

Papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do lamusa. ZUS tylko do końca listopada 2019 roku wystawił ponad 25 milionów e-zwolnień. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, czyli e-ZLA, obowiązują od 1 grudnia minionego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od tamtego czasu wystawił ponad 25 milionów takich e-dokumentów. Jak szacuje organ, to 99,9 procent wszystkich zwolnień lekarskich.

Jedynie w wyjątkowych okolicznościach lekarz może wystawić zwolnienie na papierze. Chodzi między innymi o awarię prądu, brak internetu lub konieczność domowej wizyty. Papierowe zwolnienie i tak w ciągu trzech dni trafia do systemu elektronicznego.

Zobacz także

Najwięcej zwolnień wystawiono w dużych miastach. Około miliona e-ZLA zanotowano w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, Krakowie czy Łodzi. Ponad dwa miliony elektronicznych zaświadczeń wystawiono w warszawskich oddziałach. Z danych ZUS wynika, że e-ZLA wystawia już 101,3 tys. lekarzy.

Dziś mogę powiedzieć, że wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich okazało się sukcesem. Aby przeprowadzić tę reformę, wykonaliśmy ogromną pracę. Chodzi tu nie tylko o zmiany informatyczne na Platformie Usług Elektronicznych .  Największym wyzwaniem było przekonanie do tego rozwiązania lekarzy, co się w pełni udało

– podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS przypomniała, że tuż przed wejściem w życie reformy, tylko około 60 procent zwolnień było wystawianych elektronicznie.

Zobacz także

E-zwolnienie lekarskie. Na czym to polega?

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA, po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (ePUAP), elektronicznie do ZUS. Organ ten udostępnia zwolnienie pracodawcy i bezpiecznemu pracownikowi. Lekarze mogą upoważnić tzw. asystentów medycznych do wystawania w swoim imieniu e-zwolnień.

Zobacz także

Chorujemy coraz więcej?

Z danych ZUS wynika, że zwolnień i wypłaconych zasiłków chorobowych przybywa. Niemal 1500 złotych na osobę wyniosła w 2018 roku przeciętna wysokość wydatków na świadczenia związane z niezdolnością do pracy. Ile kosztuje chorowanie? W 2018 roku ZUS wypłacił 233 mld złotych świadczeń, czyli o ponad 7 procent więcej niż w 2017 roku.

Najwięcej chorują osoby w wieku 30-39 lat, to one są największym beneficjentem zasiłków chorobowych 

– mówiła prezes ZUS w rozmowie z Radiem ZET.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP