Zamknij

Zwolnienia w urzędach obejmą 10 procent zatrudnionych

21.09.2020 10:08
interesanci w urzędzie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Zwolnienia w urzędach są nieuchronne i obejmą 10 procent zatrudnionych w administracji publicznej. Z powodu zapisów umieszczonych w przepisach tarcz antykryzysowych część z nich dostanie tylko jednomiesięczną odprawę.

Zwolnienia w urzędach mają odbyć się w błyskawicznym tempie, tak by część pracowników pożegnać jeszcze we wrześniu 2020 roku. Rządzący przygotowali się do tego kroku w przepisach uchwalanych razem z tarczami antykryzysowymi.

Pracę ma stracić około 10 procent urzędników. Część z nich, w ramach dalszych oszczędności dla budżetu, dostanie tylko jednomiesięczne odprawy.

Zwolnienia w urzędach do końca września 2020. W jakich urzędach będzie redukcja zatrudnienia?

Jak donosi money.pl, do ministerstw trafiły już wytyczne dotyczące procesu redukcji etatów. Resorty mają przeanalizować, których pracowników mogą zwolnić bez paraliżowania systemu administracji.

Zwolnienia mają być realizowane w ministerstwach urzędach wojewódzkich, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i w Narodowym Funduszu Zdrowia. Pierwsze wypowiedzenia mają być wręczone na przełomie września i października 2020 roku.

Zobacz także

Rząd korzysta z przyspieszonej ścieżki zwolnień, wprowadzonej w zapisach tarczy antykryzysowej. Zmieniły one między innymi sposób zaangażowania w zwolnienia związków zawodowych. Prawo dotyczące zwolnień grupowych obowiązujące przed pandemią COVID-19 przewidywało konsultacje i konieczność osiągnięcia porozumienia w ciągu 20 dni od złożenia zawiadomienia o planowanych cięciach.

Rząd przedstawia zwolnienia nie jako szukanie oszczędności w wydatkach budżetowych, lecz jako „gest solidarności” z przedsiębiorstwami.

To jest też solidaryzm z tymi, którzy musieli podjąć trudną decyzję ograniczenia wynagrodzeń wobec swoich pracowników. Od wielu lat mówiło się o odchudzeniu administracji, o odbiurokratyzowaniu niektórych procesów, usprawnieniu komunikacji. To są zadania, których kluczowym celem nie jest ograniczenie zatrudnienia, ale zwiększenie wydajności, poprawa komunikacji i szybsza realizacja zadań wobec obywateli.

wiceminister rodziny Alina Nowak

Tarcze antykryzysowe zmieniły to w stosunku do urzędników: w przypadku planowanych zwolnień związki mają 7 dni na przekazanie opinii. Pracownicy administracji publicznej otrzymają też niższe odprawy.

Zagłosuj

Czy zwolnienia w administracji publicznej są potrzebne?

Liczba głosów:

W tarczy 2.0 wydłużono bowiem okresy zatrudnienia, od których zależy ich wysokość. Osoby, które pracowały mniej niż 3 lata otrzymają jednomiesięczną odprawę, pracownicy ze stażem 3-10 lat dwumiesięczną, a tylko zatrudnieni przez więcej niż dekadę mogą liczyć na trzymiesięczną.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/money.pl