Zamknij

Firmy rezygnują ze zwolnień? Najnowsze badania

23.06.2020 07:24
Zwolnienia w firmach to przeszłość? Najnowsze wyniki badań
fot. Drazen Zigic/Shutterstock (ilsutracyjne)

Zmniejszyła się liczba małych i średnich firm, które planują zwolnienia w najbliższym czasie - wynika z badania „KoronaBilans MŚP”. W kwietniu rozważało to 25,8 proc. firm, a w maju ten odsetek spadł do 8,7 proc.

Pandemia koronawirusa najmocniej uderzyła w małe i średnie przedsiębiorstwa. "Zamrożenie" gospodarki pomiędzy marcem a kwietniem spowodowało problemy finansowe w wielu firmach, a część z nich stanęła przed widmem zwolnień pracowników czy zakończenia działalności.

Jak wynika z badania „KoronaBilans MŚP”, przeprowadzonego przez IMAS na zalecenie Krajowego Rejestru Długów, pod koniec kwietnia - co czwarta firma z sektora MŚP wskazywała, że w najbliższych trzech miesiącach będzie musiała zmniejszyć zatrudnienie.

Firmy rezygnują ze zwolnień?

MŚP to w dużej mierze przedsiębiorstwa rodzinne lub opierające zatrudnienie na kręgu znajomych. W przeciwieństwie do korporacji nie mają zaplecza finansowego, które pozwoliłoby przetrwać trudny okres bez cięć kadrowych - wskazali autorzy badania.

Zobacz także

Pod koniec maja firmy te deklarują już poprawę sytuacji w zakresie zatrudnienia - cięcia planuje 8,7 proc. MŚP wobec 25,8 proc. miesiąc wcześniej. 12,7 proc. małych i średnich przedsiębiorców w porównaniu do 8,2 proc. poprzednio, chce też zatrudnić nowych pracowników.

- Wyniki naszego najnowszego sondażu wskazują, że teraz powinno być już tylko lepiej. Pomogła tarcza antykryzysowa oraz przemyślane gospodarowanie pracownikami. Nawet jeśli część osób musiała się pogodzić z obniżką wynagrodzeń lub skróceniem czasu pracy, to finalnie firmy obroniły miejsca pracy – podkreślił Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Z grupy firm, które planują rekrutację nowych pracowników, najwięcej (76,3 proc. wobec 65,5 proc. poprzednio) chce zwiększyć zatrudnienie w przedziale do 25 proc. załogi. Miesiąc temu blisko 24,1 proc. małych i średnich przedsiębiorców pytanych, o ile zwiększą zatrudnienie w najbliższych trzech miesiącach, odpowiadało „nie wiem”.

Świadczyło to o ich niepewności co do sytuacji gospodarczej. Teraz odsetek ten zmalał o dwie trzecie - do 7,9 proc. - podkreślili autorzy badania. - To dobra prognoza dla naszej gospodarki, bo MŚP stanowią jej siłę napędową – podsumował Łącki.

Zobacz także

Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, wskazał, że dużą rolę w utrzymaniu ciągłości biznesowej, a więc i zatrudnienia odgrywa zmiana nastawienia przedsiębiorców do odzyskiwania należności od kontrahentów.

- Z rozmów z przedsiębiorcami, zlecającymi windykację, często pojawia się teraz argument, że potrzebują pieniędzy na pensje dla pracowników. Wcześniej wskazywali, że z odzyskanych pieniędzy opłacą najpierw podatki i składki ZUS – wyjaśnił Kostecki.

II badanie „KoronaBilans MŚP” zrealizowała firma IMAS na zalecenie Krajowego Rejestru Długów pod koniec maja 2020 r. na próbie 301 firm z sektora MŚP, metodą wywiadów telefonicznych i internetowych (CATI/CAWI). 

RadioZET.pl/PAP