Zamknij

Będą zwolnienia w budżetówce? Piotr Müller w Gościu Radia ZET

19.06.2020 09:33
Zwolnienia w budżetówce. Rzecznik rządu Piotr Müller komentuje
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Rzecznik rządu Piotr Müller w Gościu Radia ZET nie wykluczył zwolnień w administracji publicznej, jeśli kryzys spowodowany pandemią koronawrusa będzie się pogłębiał. - Takich decyzji w tej chwili nie ma - podkreślił.

Pandemia koronawirusa i rządowe obostrzenia spowodowały "zamrożenie" gospodarki na wiele długich tygodni. Prognozy ekonomistów pokazują, że pod koniec roku Polska może mierzyć się z nawet 10-procentowym bezrobociem, a wzrost PKB spadnie o 3-5 proc. 

Rząd Mateusza Morawieckiego, dla złagodzenia skutków recesji, wprowadził tarczę antykryzysową i tarczę finansową dla firm. Pomimo programów warto ponad 400 mld zł polska gospodarka może długo podnosić się z kryzysu. Czy to oznacza zwolnienia w budżetówce?

Rzecznik rządu o zwolnieniach w administracji

- Takiej decyzji w tej chwili nie ma – zapewnił w rozmowie z Beatą Lubecką rzecznik rządu Piotr Müller. To nie oznacza jednak, że wszyscy pracownicy w administracji publicznej mogą być pewni swojego zatrudnienia.

Zobacz także

Ustawy faktycznie wprowadzają taką możliwość i gdy były uchwalane, to celowo były przyjęte przepisy, które pozwolą, gdyby kryzys się pogłębiał, faktycznie dokonywać pewnych zmian jeśli chodzi o administrację publiczną

Piotr Müller

Rzecznik rządu wyraził nadzieje, że ewentualne zmiany kadrowe nie będą aż tak bolesne dla pracowników budżetówki. - Ale zakładam, że będzie możliwość elastycznego podejścia do redukcji w administracji publicznej w taki sposób, że chociażby nie uzupełnimy wakatów osób przechodzących na emeryturę – dodał.

Müller ocenił, że widać poprawiające się wskaźniki dotyczące chociażby obrotu w sektorze turystycznym czy w sprzedaży. - Mamy nadzieję, że sytuacja pod koniec roku będzie taka, że w ostatnim kwartale będziemy powyżej zera – komentował.

Pytany o dochody z podatków, a zwłaszcza z VAT za maj, rzecznik rządu odpowiada, że zaskakuje go pytanie, które pojawiło się ze strony byłych ministrów finansów. - Te dane są ujawniane z takim samym harmonogramem, jak zawsze – tłumaczył.

Posłuchaj podcastu

Zobacz także

Minister zapewnił, że „jeżeli chodzi o realizację budżetu państwa, wszystkich dochodów, to jest to 96 proc. w stosunku do zeszłego roku”.

Dzięki temu, że obniżyliśmy zadłużenie państwa w stosunku do PKB przez ostatnich kilka lat, o kilka punktów procentowych, w tej chwili mamy poduszkę zabezpieczającą, finansową na poziomie około 300 mld złotych

Piotr Müller

Piotr Müller zapowiedział, że deficyt budżetowy na pewno będzie dużo wyższy niż planowany, ale spowodowane jest to tym, że rządzący chcą ratować miejsca pracy. Jednocześnie zapewnia, że Polska jest dużo bardziej bezpieczna niż inne kraje.

Nasz dług publiczny nie sięga nawet 45 procent w stosunku do PKB a na przykład we Francji sięga 100 procent PKB

Piotr Müller

RadioZET.pl