Zamknij

Masowe zwolnienia w bankach. Zamykane są całe oddziały

02.11.2020 08:55
Masowe zwolnienia w bankach
fot. Syda Productions/shutterstock (ilustracyjne)

Pandemia odbiła się na płynności finansowej banków. Te oszukają oszczędności i ogłaszają zwolnienia. Już teraz zatrudnienie w branży w porównaniu z ubiegłym rokiem skurczyło się o tysiące etatów.

Zwolnienia grupowe stają się codziennością banków – pisze „Rzeczpospolita”. Instytucje finansowe w dobie pandemii tracą m.in na niskich stopach procentowych czy na wakacjach kredytowych dla klientów.

W ślad za pogorszeniem się płynności finansowej Polaków, tracą także banki, których klienci nie wywiązują się z zobowiązań na czas. Efekt? Banki szukają oszczędności i zwalniają.

Masowe zwolnienia w bankach

W sektorze bankowym jest o 7,7 tys. mniej etatów niż rok temu - czytamy w „Rzeczpospolitej”.  Z racji, że koszty pracownicze tych podmiotów, zgodnie z wyliczeniami dziennika, stanowią połowę wydatków operacyjnych, banki oszczędzają dzięki zwolnieniom.

Zobacz także

O swoje stanowiska raczej nie muszą martwić się pracownicy centrali, specjaliści od wymogów regulacyjnych, prawnicy czy spece od IT – w dobie pandemii popyt na ich usługi wzrasta. Banki oszczędzają m.in. na likwidacji miejscowych oddziałów – czytamy w gazecie.

Zwolnienie w Santanderze mają objąć ponad 18 tysięcy osób. PKO BP nie zdradza szczegółów, choć „na bieżąco dostosowuje poziom zatrudnienia do aktualnych potrzeb biznesowych i planów rozwojowych”.

Zobacz także

ING Bank Śląski i mBank dla odmiany zwiększa zatrudnienie – chodzi głównie o centralę, dział prawny i dział IT. Pekao właśnie zakończył uzgodniony wcześniej proces zwolnień, zaś BNP Paribas nadal prowadzi zwolnienia ustalone z organizacjami związkowymi pod koniec 2018 roku. Ten ostatni bank na skutek przejęcia podstawowej działalności Raiffeisen Banku Polska i „dostosowania zatrudnienia do struktury połączonej organizacji” zwolni ponad 2 tysiące osób. Alior bank, który zmaga się z problemami z rentownością, na pytanie dziennika odpowiada, że nie planuje zwolnień. Getin Noble bank zwolni do końca roku 350 osób.

Jak czytamy w gazecie, pandemia zmieniła przyzwyczajenia klientów banków. Zamiast wizyty w placówce, sprawy załatwiamy online. Efekt? Niewykluczone, że z mapy Polski będą znikać kolejne placówki, co wiąże się z dalszą redukcją zatrudnienia.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”