Zamknij

Zwolnienia w administracji rządowej. Wysokie odprawy w KPRM

22.09.2020 10:06
Zwolnienia w administracji rządowej 2020. Wysokie odprawy. Dla kogo?
fot. gpointstudio/Shutterstock (ilustracyjne)

Pierwsze zwolnienia w administracji centralnej zaplanowano na październik - podała "Rzeczpospolita". Osoby odchodzące na emeryturę z kancelarii premiera będą mogły liczyć na sowitą odprawę.

Zwolnienia zapowiedziano w administracji rządowej. W październiku ze stanowiskami pożegna się 21 osób z obecnych ministerstw i kancelarii premiera. "Rz" podkreśla, że to bardzo ograniczone zmniejszanie kadr i jest bardziej rezultatem planowanej rekonstrukcji rządu niż kryzysu podczas pandemii koronawirusa

Takie informacje przekazał Paweł Szrot, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas poniedziałkowego spotkania w Radzie Dialogu Społecznego ze związkowcami działającymi w budżetówce.

Wysokie odprawy dla zwalnianych pracowników

Szrot zapowiedział, że wszędzie tam, gdzie to możliwe, redukowane będą wakaty. Jeśli już zapadnie decyzja o zwolnieniach, to w pierwszej kolejności wypowiedzenia trafią do osób z nabytym prawem do emerytury.

Zobacz także

Co więcej - tacy pracownicy mogą liczyć na sowite odprawy. Opinie prawne zamówione przez KPRM wykazały, że osoby odchodzące na emeryturę mają prawo do odprawy wynikającej z przepisów antykryzysowych w wysokości trzech pensji, jak i sześciokrotności wynagrodzenia na podstawie dotychczasowych przepisów (pod warunkiem 20 lat stażu w administracji).

Tak wysokie odprawy wpłyną jednak na wysokość zarobków urzędników, którzy nie stracą pracy. Dodatkowe świadczenia będą finansowane z funduszu płac danego urzędu. Na przykład w kancelarii premiera zostały już zamrożone wypłaty nagród kwartalnych.

Zobacz także

"Choć ciągle trwają prace nad ostateczną wersją rozporządzenia o zwolnieniach w administracji, wiadomo już, że ma być ono gotowe najpóźniej w październiku 2020 r., tak by do końca stycznia 2021 r. upłynęły okresy wypowiedzenia umów o pracę zwolnionych urzędników" - podała "Rz".

RadioZET.pl/Rzeczpospolita