Zamknij

LOT zwalnia pracowników. "Mail o 6 rano w Walentynki"

15.02.2021 15:56
Zwolnienia w LOT
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESS/Polska Press/East News

Lockdown ograniczył możliwości podróżowania. Odbija się to na branży lotniczej. Zwolnienia grupowe realizuje właśnie PLL LOT. Zastrzeżenia do formy przeprowadzenia tego procesu mają związki zawodowe przewoźnika.

Lockdown zamraża gospodarkę, a rząd sukcesywnie pracuje nad kolejnymi odsłonami tarczy antykryzysowej. Jednym z najbardziej poszkodowanych przez pandemię sektorów jest lotnictwo. Już na początku lutego pisaliśmy o tym, że ta branża dostanie  kolejny zastrzyk gotówki w wysokości 70 mln zł.

Rządowy worek nie jest jednak bez dna, a wiele firm oczekuje finansowego wsparcia. Zaczęły się więc pojawiać pytania co dalej z polskimi liniami lotniczymi LOT, czy PLL LOT przetrwa? 

PLL LOT: zwolnienia grupowe

Spółka rozpoczęła zwolnienia grupowe. Część pracowników Polskich Linii Lotniczych otrzymała wypowiedzenia na swoją skrzynkę elektroniczną w niedzielę o 6 rano (w Walentynki). Sposób, termin i forma poinformowania o zakończeniu współpracy nie spodobały się związkom zawodowym.

Co na to przewoźnik? Przedstawiciele spółki odpowiadają na pytania Business Insider Polska, że wszystko jest zgodnie z prawem, bo dla niektórych niedziela to normalny dzień pracy i wypowiedzenia trafiły do osób, które akurat miały dyżur.

Jeśli ktoś otrzymał wypowiedzenie w sobotę lub niedzielę, to znaczy, że to był jego dzień roboczy i miał w tym czasie zaplanowaną pracę

komunikat PLL LOT dla Business Insider Polska

Pracę u narodowego przewoźnika straci 270 osób. Obecnie w strukturach zatrudnionych jest 1,6 tys. pracowników etatowych. W tym 700 osób personelu naziemnego, 500 pokładowego i 270 pilotów. Drugie tyle osób świadczących usługi dla LOT-u to osoby samozatrudnione, mające funkcję współpracowników.

Związkowcy do szefów LOT-u: cynicy i hipokryci

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego podpisał 20 stycznia 2021 roku porozumienie ze spółką w sprawie programu zwolnień grupowych. Z komunikatu narodowego przewoźnika wynika, że zwolnienia miały odbywać się w łagodny sposób.

W pierwszej kolejności przewidziano możliwość dobrowolnego zgłaszania się pracowników chcących odejść ze spółki, w tym osób, które w ciągu najbliższych dwóch lat osiągną wiek emerytalny. W drugiej kolejności odejdą osoby dobrane na podstawie transparentnych i obiektywnych kryteriów. Dla tych pracowników przewoźnik przewidział dodatkowe świadczenia pieniężne oraz działania aktywizujące, które pomogą odnaleźć się na rynku pracy

komunikat PLL LOT

Związki zawodowe LOT-u nazwały osoby podejmujące w spółce decyzje o zwolnieniach „cynikami i hipokrytami”. Dlaczego? Ponieważ w tym czasie gdy pracownicy bez uprzedzenia dowiadywali się o zwolnieniu, na oficjalnym profilu przewoźnika pojawiły się życzenia Walentynek pełnych miłości do podróży i siebie nawzajem.

Wręczanie wypowiedzeń rozpoczęło się 12 lutego 2021 r. Wtedy PLL LOT poinformował, że planowano zwolnić 300 osób, ale wypowiedzenia otrzyma 270.

-Dodatkowe 30 miejsc pracy udało się zachować dzięki prowadzonej na bieżąco optymalizacji operacyjnej w poszczególnych obszarach firmy. Osoby, które miały zostać zwolnione otrzymają propozycje zachowania etatów i wykonywania nowych funkcji w ramach struktur LOT-u –informuje PLL LOT w komunikacie

RadioZET.pl/BusinessInsider