Zamknij

Zwolnienia lekarskie wśród nauczycieli. ZUS wzywa dyrektorów szkół do kontroli

Piotr Drabik
24.01.2019 13:28
Zwolnienia lekarskie wśród nauczycieli. ZUS wzywa dyrektorów szkół do kontroli
fot. Wokandapix/Pixabay (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał do dyrektorów szkół wezwania do kontroli zwolnień lekarskich wśród nauczycieli. Podobne pisma otrzymali w ostatnich dniach przedsiębiorcy. Nie ma jednak prawnego obowiązku składania takich raportów. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał dziennik „Rzeczpospolita”, szefowie placówek oświatowych otrzymali pisma z ZUS wzywające do przeprowadzenia kontroli wśród nauczycieli, którzy znajdują się na zwolnieniach lekarskich. 

Pod koniec grudnia pedagodzy w wielu szkołach w całej Polsce zaczęli przechodzić na zwolnienia lekarskie.

Taką formą protestu nauczyciele chcieli zwrócić uwagę na problem niskich płac w szkolnictwie. Gotowość do podjęcia ogólnokrajowej akcji protestacyjnej wyraziły centrale związkowe, a dotychczasowe rozmowy z Ministerstwem Edukacji nie przyniosły kompromisu.

Zobacz także

ZUS wprowadza w błąd?

W listach do dyrektorów szkół podkreślano, że „nieuzasadnione L4 to strata dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i organu wypłacającego pensję, a także wpływa na dezorganizację pracy”.

ZUS opiera się na art. 68 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: „Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek [...] są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich”.

Wezwania do kontroli zwolnień lekarskich otrzymali w ostatnim czasie nie tylko dyrektorzy szkół, ale również przedsiębiorcy. Jednak prawnicy jasno wskazują, że chodzi o uprawnienie, a nie obowiązek. 

– Taki sposób odczytania przepisów przez ZUS jest daleko idącym nadużyciem [...] To próba przerzucenia na przedsiębiorców kosztów związanych z kontrolami zwolnień lekarskich – podkreślił Damian Sucholewski, adwokat z Warszawy, cytowany przez portal Infor.pl.

Zobacz także

Sprawdzane jest setki tysięcy zwolnień lekarskich

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz przekazał, że od końca grudnia ubiegłego roku przeprowadzono kontrole 3 tys. zwolnień lekarskich nauczycieli, z czego niestety tylko 100 na wniosek samych pracodawców. Zaapelował do pracodawców, by zgłaszali możliwe nieprawidłowości przy korzystaniu ze zwolnień.

ZUS wysyłał ponad 90 tys. listów do wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają powyżej 20 osób z przypomnieniem, że mają oni prawo i obowiązek prowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnień. Jak zaznaczył, każdy z takich pracodawców sam wypłaca świadczenia chorobowe pracownikom na zwolnieniach.

Rzecznik dodał, że ZUS rocznie weryfikuje około 500-600 tys. zwolnień lekarskich. Około 5-6 proc. z nich jest przez Zakład kwestionowanych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości Zakład skraca długość zwolnienia i wstrzymuje dalszą wypłatę zasiłku chorobowego.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/Infor.pl/PAP/PTD