Zamknij

Nauczyciele na L4. Niepokojące dane ZUS

19.11.2020 16:23
Rekordowa liczba nauczycieli na l4
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił dane w sprawie zwolnień lekarskich za październik. Tuż przed ogłoszeniem decyzji o nauczaniu zdalnym na L4 była już rekordowa liczba nauczycieli.

ZUS poinformował o kolejnej fali zwolnień lekarskich. Rekordowo dużo wniosków o L4 odnotowano w oświacie.

Urząd wylicza, że w październiku lekarze wystawili  nauczycielom dwukrotnie więcej zwolnień lalkarskich niż rok temu. Łącznie, pracownikom edukacji wystawiono 330 tysięcy zwolnień.

Nauczyciele na L4. Niepokojące dane ZUS

Po zwolnienia lekarskie w dobie pandemii pracownicy sięgają znacznie częściej niż w ubiegłych latach. Nauczyciele, którzy do niedawna pracowali stacjonarnie narażając się na ryzyko zakażenia koronawirusem, wyjątkowo często korzystali z L4.  W październiku lekarze wystawili pracownikom edukacji 330 tysięcy zwolnień lekarskich, prawie dwukrotnie więcej niż w październiku rok temu - poinformował PAP Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także

ZUS przekazał informacje ws. zwolnień dla nauczycieli, pracowników administracji a także obsługi szkół i przedszkoli. Dla porównania warto zaznaczyć, że we wrześniu tego roku ZUS wystawił pracownikom oświaty 155 tysięcy zwolnień Liczba ta podwoiła się w październiku.  

Co dziesiąte zwolnienie lekarskie było wystawiane w tej grupie zawodowej. ZUS podaje, że zwolnienia wystawione pracownikom edukacji stanowiły w październiku 13 proc. wszystkich zwolnień.

Decyzja rządu w sprawie nauki zdalnej być może przyczyni się do zmniejszenia liczby zwolnień w listopadzie. Jako pierwsi na nauczanie zdalne przeszli uczniowie szkół średnich i wyższych z czerwonych stref. Dopiero końcem miesiąca cała Polska stała się czerwoną strefą, zaś na naukę zdalną przeszli także uczniowie podstawówek. Dziś jedynie przedszkola pracują stacjonarnie.

RadioZET.pl/PAP