Zamknij

Zwolnienia grupowe zmorą pandemii. Ile firm je planuje?

07.10.2020 16:44
Zwolnienia grupowe 2020. Gdzie? [LISTA FIRM]
fot. Blue Planet Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Zwolnienia grupowe stały się zmorą kryzysu podczas pandemii koronawirusa. Które firmy i w jakich branżach już ogłosiły cięcia pracowników?

Pandemia koronawirusa najpierw doprowadziła do "zamrożenia" gospodarki w okresie od marca do maja tego roku, a następnie otworzyła okres największej recesji gospodarczej w Polsce po 1989 roku. Pomimo że stopa bezrobocia rejestrowego podskoczyła nieznacznie (o procent w porównaniu września 2019 i 2020), to i tak wiele pracodawców ogłosiło zwolnienia grupowe.

Tarcza antykryzysowa, tarcza finansowa i inne rządowe programy pomocowe dla gospodarki okazały się zbyt małą pomocą dla niektórych firm. W jakich regionach w Polsce najwięcej zgłoszono redukcji etatów?

Zwolnienia grupowe. Jaka skala?

Zgodnie z prawem, zwolnienia grupowe powyżej 20 pracowników należy zgłaszać do miejscowych urzędów pracy. Portal Bankier.pl, na podstawie dostępnych danych, przekazał, że najwięcej takich notyfikacji było w województwie mazowieckim.

Zobacz także

W sierpniu zgłoszono 19 zwolnień grupowych (dotyczące 4933 pracowników) - dla porównania przed rokiem było tylko jedno (w sprawie 28 pracowników). Najczęściej chodziło o branże handlową, biurową i budowlaną.

Na kolejnych miejscach znalazło się woj. śląskie (13 zgłoszeń o zwolnieniach grupowych 520 pracowników), wielkopolskie (12 zgłoszeń, 1089 pracowników) i małopolskie (9 zgłoszeń 1997 pracowników).

Które firmy ogłosiły zwolnienia grupowe?

 • Poczta Polska - narodowy operator pocztowy nie poinformował wprost o zwolnieniach grupowych, ale ogłosił program "dobrowolnych odejść". Ma on być skierowany do pracowników, którzy posiadają podwójne źródło dochodów np. pobierają już emeryturę lub dorabiają w innym miejscu. Spółka tłumaczy swoją decyzję znacznym spadkiem obrotów i korzystania z usług pocztowych przez Polaków w czasie pandemii.
 • Rafako - spółka z branży energetycznej do marca 2021 roku chce zwolnić do 400 pracowników. Władze firmy nie doszły w tej sprawie do porozumienia ze związkowcami. - Chcąc przetrwać, musimy znacząco ograniczyć koszty i redukcja zatrudnienia jest jednym z wielu działań, jakie podejmujemy - powiedział cytowany w komunikacie prezes spółki Mariusz Zawisza.
 • Pratt&Whitney - kanadyjska firma produkująca silniki lotnicze rozpoczęła zwolnienia w polskich fabrykach od sierpnia. Firma zwolniła 303 pracowników produkcji z Rzeszowa, a w kolejnych miesiącach pracę mają stracić osoby z innych działów. "Spółka zapewnia, że gdy jesienią 2020 roku ruszy z powrotem z rekrutacją, byli pracownicy będą mieli pierwszeństwo" - podał Bankier.pl.
 • Polpharma - spółka farmaceutyczna ma według "Pulsu Biznesu" zwolnić 250 z 4500 pracowników firmy. Powodem takiej decyzji ma być dostosowanie spółki do warunków rynkowych.
 • Tesco - brytyjska sieć handlowa zapowiedziała wycofanie się z polskiego rynku. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła ten proces, który był wynikiem narastających od lat problemów finansowych spółki nad Wisłą. Do końca roku pracę straci 900 osób. 
 • Carrefour - francuska sieć sklepów zapowiedziała zwolnienie ok. 400 pracowników. W ostatnich dniach spółka podała, że zawiesza proces zwolnień grupowych. Na jak długo? Nie wiadomo. Do tej pory firma nie doszła do porozumienia ze związkowcami.
 • Bank Millennium - w ramach restrukturyzacji w okresie od stycznia do grudnia 2020 roku spółka planuje zamknąć 110 oddziałów - przed pandemią była mowa o likwidacji 60.
 • Getin Noble Bank - w czerwcu spółka ogłosiła zwolnienie do 350 pracowników. Przed pandemią planowano ograniczyć kadry o 250 osób.
 • Santander Consumer Bank - w marcu ogłoszono zamiar zwolnienia 430 pracowników. Jak poinformował nas Bank "zaplanowane zwolnienia nie mają związku z pandemią i zostały ogłoszone na początku marca, jeszcze przed epidemią koronawirusa". Zarząd Santander Consumer Banku podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych 9 marca bieżącego roku. "O tym fakcie jako pierwsi zostali poinformowani pracownicy banku. Bank planuje likwidację maksymalnie 430 miejsc pracy do 31 marca 2021 roku Planowana restrukturyzacja to odpowiedź na zmieniające się otoczenie rynkowe, oczekiwania klientów i potrzebę dalszej poprawy efektywności działania" - podało biuro prasowe Santandera.
 • Pekao - w lutym spółka ogłosiła zamiar redukcji zatrudnienia o 1200 osób. Proces redukcji kadry ma się zakończyć w październiku tego roku.
 • PGE - gigant branży energetycznej ogłosił w środę program "dobrowolnych odejść". Jeśli do 2 listopada tego roku nie zdecyduje się na to 20 proc. kadry, to zostanie ogłoszone zwolnienia grupowe. Planowana jest także druga tura redukcji zatrudnienia do kwietnia 2021 roku. 

Zwolnienia grupowe. Zasady

Ten szczególny sposób rozwiązania umowy o pracę reguluje ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników. Przedsiębiorcy decydują się na ten sposób rozwiązania umów z pracownikami, gdy przyczyny wypowiedzenia nie dotyczą pracownika, także gdy są niezależne od pracodawcy.

Zobacz także

W art. 1 ustawy doprecyzowano, że ten rodzaj zwolnienia ma zastosowanie, gdy firma zatrudnia przynajmniej 20 pracowników. Jeżeli zatrudniają mniej niż 20 pracowników, to pracodawca może zwalniać pracowników na zasadach ogólnych.

Zwolnienie grupowe polega zatem na zwolnieniu w okresie nieprzekraczającym 30 dni co najmniej 10 pracowników, jeśli firma liczy mniej niż 100 pracowników. Jeśli pracodawca zatrudnia przynajmniej 100 osób, w ramach zwolnienia grupowego może zwolnić co najmniej 10 procent kadr. Firma może zwolnić  co najmniej 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Zwolnienie więcej niż 10 pracowników musi być poprzedzone konsultacjami ze związkowcami lub przedstawicielami pracowników w firmie. Cel to zawarcie porozumienia lub regulaminu, które nakreśli warunki ich odejścia z firmy. Ponadto pracodawca musi zawiadomić powiatowy urząd pracy o ustalonych zasadach zwolnień grupowych. 

Ustawa zawiera liczne ograniczenia dotyczące zwolnień grupowych. Chodzi np. o kobiety w ciąży lub na urlopie macierzyńskim. Ochrona dotyczy także pracowników w wieku przedemerytalnym. Takim pracownikom pracodawca może wypowiedzieć jedynie warunki pracy i płacy z zachowaniem prawa do dodatku wyrównawczego. 

RadioZET.pl/Bankier.pl