Zamknij

Zwolnień urzędników nie będzie? Związkowcy wskazują inne rozwiązanie

23.09.2020 16:59
urząd
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Zwolnienia w urzędach miały objąć 10 procent zatrudnionych. Związkowcy sugerują, że cięć etatów jednak nie będzie. W zamian za to obcięte będę premie oraz zamrożone zostaną podwyżki wynagrodzeń.

Zwolnienia w budżetówce były przygotowywane przez rząd od wielu miesięcy. Świadczą o tym przepisy przemycane w kolejnych tarczach antykryzysowych, zmieniające między innymi zasady przeprowadzania zwolnień grupowych w administracji państwowej oraz ograniczające przysługujące urzędnikom odprawy.

Związki zawodowe w dialogu z rządem mogły znaleźć rozwiązanie, które uratowało miejsca pracy dla urzędników. W zamian za utrzymanie etatów związkowcy mieli zgodzić się na ustępstwa finansowe dotyczące wynagrodzeń i premii w 2021 roku.

Zwolnienia urzędników odwołane? Związkowcy uspokajają pracowników budżetówki

Zwolnienia urzędników miały rozpocząć się już we wrześniu 2020 roku – wtedy zgodnie z planem wypowiedzenia miały zacząć trafiać do pracowników budżetówki. Jak podaje jednak „Dziennik Gazeta Prawna”, szefowie urzędów nieoficjalnie uspokajają podwładnych, że redukcji etatów nie będzie.

Podobne sygnały płyną od związkowców, którzy wskazują, że zamiast zwolnień ograniczony zostanie budżet na premie. Z szacunków rządu wynika, że oznaczałoby to oszczędności dla budżetu w wysokości 694 mln złotych.

Zobacz także

Zamrożone zostaną także płace na 2021 rok: urzędnicy nie dostaną podwyżek. W połączeniu z faktem, że pracownicy budżetówki często sami rezygnują z pracy w urzędach - w 2019 roku z urzędów centralnych odeszło 11,5 procent  zatrudnionych – oszczędności powinny być tak duże, by rząd nie czuł już potrzeby redukowania etatów.

Zobacz także

Zwolnienia miały być związane między innymi z rekonstrukcją rządu i zmniejszeniem liczby resortów. Zawirowania koalicyjne sprawiły jednak, że plany rządu się zostały odroczone i niewykluczone, że w dużej mierze się zmienią.

Zagłosuj

Czy rząd zdecyduje się na redukcję etatów w budżetówce?

Liczba głosów:

Zwolnienia pracowników administracji państwowej przedstawiane były jako akt solidarności z przedsiębiorcami, którzy ze względu na trudną sytuację rynkową musieli zmniejszyć zatrudnienie.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna