Zamknij

Związkowcy przeciw ustawie o zaostrzeniu zakazu handlu. „Zaskarżymy do TK”

17.09.2021 15:10
informacja o otwieraniu sklepu Biedronki w niedziele
fot. Michał Tomaszkiewicz, RadiozZET.pl

Ustawa mająca uszczelnić zakaz handlu w niedziele budzi liczne zastrzeżenia Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Szef ZA, Piotr Szumlewicz, zapowiada wręcz zaskarżenie przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Zakaz handlu w niedziele wzbudza coraz większe kontrowersje. I to nie tylko u konsumentów i przedstawicieli branży: istotne zastrzeżenie do opracowywanych przepisów zgłosił Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa.

ZA stwierdziła, że „ustawa od początku jest bublem prawnym i powinna być w całości odrzucona przez parlament”. A jeśli zostanie uchwalona, to zostanie zgłoszona do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż zdaniem związkowców narusza ustawę zasadniczą. O które zapisy chodzi Związkowej Alternatywie?

Zakaz handlu w niedziele. Związkowa Alternatywa przeciwko ustawie zaostrzającej prawo

Związkowa Alternatywa bardzo aktywnie angażuje się w walkę o prawa pracowników. Związkowcy weszli w spór zbiorowy z ZUS, walcząc o podwyżki dla urzędników. Chcą zwiększenia wynagrodzeń o 60 procent – o tyle samo, ile przyznali sami sobie politycy. Jeśli postulaty nie zostaną spełnione, może dojść do strajku powszechnego.

Związkowcy przeanalizowali firmowany przez posła PiS Janusza Śniadka – byłego szefa NSZZ „Solidarność” projekt zaostrzenia ustawy o zakazie handlu w niedziele. I nie zostawili na nim suchej nitki. Zarzutów stawianych przez Piotra Szumlewicza jest wiele – w tym także do obecnie obowiązujących przepisów.

Obowiązująca ustawa jest dziurawa, niespójna, niekonsekwentna, nierówno traktuje podmioty gospodarcze i faworyzuje małe sklepy, które najgorzej traktują pracowników, gdzie pensje są najniższe, czas pracy najdłuższy, a prawo pracy najczęściej łamane.

Piotr Szumlewicz

Najwięcej krytyki zebrała propozycja rozszerzenia osób, które mogą pomagać właścicielom sklepów w obsługiwaniu klientów w niedziele.

Związkowa Alternatywa zaapelowała o przyjęcie przepisów, które gwarantowałaby „obligatoryjnie wypłacane 2,5 razy wyższe stawki niż za pracę w dni powszednie” za pracę w niedziele.

- Przyjęcie tego rozwiązania pozwoliłoby odrzucić całą ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Nie byłoby odgórnego zakazu handlu w niedziele, ale w tym dniu otwarte byłyby tylko te sklepy, które wypłacałaby pracownikom radykalnie wyższe wynagrodzenia – przekonywał do takiego rozwiązania Piotr Szumlewicz.

RadioZET.pl