Zamknij

Właściciel Biedronki kontra związkowcy. Jest zawiadomienie do prokuratury

Piotr Drabik
21.01.2019 15:08
Związkowcy pozwali właściciela Biedronkę za utrudnianie referendum strajkowego
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Związkowcy z sieci sklepów Biedronka zawiadomili prokuraturę w sprawie właściciela marketów, spółki Jeronimo Martins. Powodem jest rzekome utrudnianie przeprowadzenia referendum strajkowego wśród pracowników dyskontów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Biedronka od kilku miesięcy znajduje się w sporze zbiorowym ze związkami zawodowymi, które domagają się od właściciela marketów poprawy warunków pracy.

Od połowy stycznia planowane było referendum strajkowe wśród 65 tys. pracowników sieci w prawie 3 tys. sklepów, którzy do końca kwietnia mieli mieć czas na oddanie głosu. Od jego wyników zależy, czy w Biedronce dojdzie do strajku lub innej akcji protestacyjnej. 

Zobacz także

Według „Dziennika Gazety Prawnej” NSZZ „Solidarność” pracowników Biedronki złożył pozew do Prokuratury Rejonowej we Wrześni. Dotyczy on dwóch zarzutów: nieprzekazania na czas związkowcom potrzebnej do przeprowadzenia referendum strajkowego listy pracowników oraz namawiania kierowników sklepów do obowiązku niewpuszczania na teren placówek przedstawicieli związku mających zorganizować głosowanie.

Piotr Adamczak, przewodniczący Solidarności w Biedronce, podkreślił, że „spółka Jeronimo Martins Polska zasłania się regulaminem porządku i bezpieczeństwa pracy, zakazującym prowadzenia działalności agitacyjnej i propagandowej”.

Zobacz także

– Naszym zdaniem to nie jest argument. Dlatego mamy podejrzenie o celowe torpedowanie działalności związku, a co za tym idzie, łamanie prawa – uważa. Według gazety jeszcze w tym tygodniu prokuratorzy mają podjąć decyzję, czy zostanie wszczęte postępowanie. 

Cytowani przez dziennik eksperci wskazują, że regulamin bezpieczeństwa sieci handlowej ma niższą rangę niż ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

– Kwestią problematyczną jest, czy w ogóle stanowi on wewnątrzzakładowe źródło prawa – wskazał dr Mateusz Warchał z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

To nie pierwsze zawiadomienie do prokuratury związkowców w sprawie ich rozmów z Jeronimo Martins. Wcześniejszy dotyczył ujawnienia protokołu mediacji. „Solidarność” Biedronki planuje również zawiadomienie do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ponieważ zdaniem związkowców nie przekazano imiennych list pracowników, choć pracodawca jest do tego zobowiązany.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD