Zamknij

Związkowcy obawiają się zniesienia zakazu handlu. Czy to możliwe?

19.06.2020 15:50
Związkowcy obawiają się zniesienia zakazu handlu. Piszą, na kogo głosować
fot. Shutterstock/Fit Ztudio (ilustracyjne)

Zakaz handlu w niedzielę i jego utrzymanie to postulat, którym w tegorocznych wyborach prezydenckich kierują się członkowie NSZZ Solidarność. Jak podaje serwis Wiadomościhandlowe.pl, związkowcy mieli wzywać handlowców do udzielenia poparcia Andrzejowi Dudzie.

Związkowcy zawdzięczają obecnemu prezydentowi wolne niedziele i piszą w liście otwartym do pracowników, że gdy opozycja dojdzie do władzy, zlikwiduje zakaz handlu w niedzielę.

Związkowcy namawiają do głosowania na Dudę. Powód? Wolne niedziele

- 28 czerwca zdecydujemy nie tylko o tym kto będzie głową naszego państwa, ale również o tym czy uda nam się zachować to, co wywalczyliśmy w ostatnich latach. Platforma Obywatelska, PSL i inne partie opozycyjne wprost zapowiadają, że jeżeli zdobędą władzę, to zlikwidują wolne niedziele w handlu - czytamy w liście otwartym, pod którym podpisał się Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności, a także jego zastępca Dariusz Paczuski.

Zobacz także

Związkowcy piszą, że dzięki decyzji prezydenta dotyczącej zakazu handlu w niedzielę pracownicy otrzymali prawo do odpoczynku i „posiadania normalnego życia rodzinnego”. Bujara i Paczuski zwracają też uwagę na kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Jak twierdzą, nawet po ustaniu epidemii „trudny czas dla handlu się nie skończy”.

Pracodawcy jak zwykle będą starali się przerzucić koszty tego kryzysu na pracowników. Już dziś jest to widoczne w wielu sieciach handlowych. (…) Aby móc się przed tym bronić, wsparcie prezydenta będzie nam bardzo potrzebne 

– piszą związkowcy

Czy w dobie pandemii rząd zawiesi niedzielny zakaz handlu?

Wicepremier Emilewicz pytana na piątkowej konferencji, czy rząd planuje chociażby czasowe przywrócenie handlu w niedziele odpowiedziała: "Dziś nie rozważamy takiego scenariusza".

Dziś nie widzimy potrzeby przywrócenia handlu w niedziele, ale analizujemy na bieżąco rynek 

- wskazała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Jak wskazała, poziom konsumpcji jest obecnie porównywalny z tym sprzed pandemii. Nie zaprzeczyła też, że wielu przedstawicieli handlu postuluje za powrotem do handlowych niedziel, dzięki czemu sklepy mogłyby podreperować finanse nadszarpnięte przez epidemię.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl/PAP