Zamknij

Związki zawodowe zaapelowały o niedziele handlowe

30.10.2020 11:18
kobieta w masce na zakupach
fot. Shutterstock

Przedsiębiorcy i związki zawodowe zgodnie zaapelowały do rządu o przywrócenie możliwości otwierania sklepów w niedziele. Taka opcja była rozważana przez rząd, jednak twarde „nie” powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zakaz handlu w niedziele uwiera nie tylko przedsiębiorstwa, lecz także pracowników. Solidarny apel do rządu między innymi o częściowe zniesienie zakazu handlu w niedziele wystosowali: Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i Związek Rzemiosła Polskiego oraz organizacje reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego.

Apel jest szerszy, niż tylko umożliwienie otwierania placówek handlowych w dwie niedziele w miesiącu; organizacje pracodawców i pracowników domagają się także „realnych działań na przeciwdziałaniu skutkom pandemii” oraz „odłożenie konfliktów i sporów politycznych i ideologicznych”.

Związki zawodowe i przedsiębiorcy zaapelowali o zniesienie zakazy handlu w niedziele

Dwie niedziele pracujące w miesiącu i gwarancja dwóch niedziel wolnych dla wszystkich pracowników. Taką propozycję kompromisu w sprawie zakazu niedziel handlowych przekazały rządowi organizacje reprezentujące zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Ten nowy kompromis realizował będzie potrzeby społeczne – zapewnienia większej płynności w dostępie obywateli do zaopatrzenia w warunkach rosnącego zagrożenia epidemiologicznego oraz potrzebę podtrzymania aktywności gospodarczej w warunkach pogarszania się sytuacji gospodarczej firm.

apel Rady Dialogu Społecznego

Częściowe i czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele postrzegane jest przez branżę handlową jako recepta na polepszenie sytuacji finansowej sklepów. Dodatkowe dni prowadzenia działalności pomogłyby zwiększyć obrót.

Zobacz także

Nie wszyscy jednak podchodząc do tego pomysłu entuzjastycznie. Polska Izba Handlowa wskazała, że zniesienie zakazu handlu w niedziele byłoby ciosem w małe, rodzinne sklepy, które przyciągają klientów w czasie, gdy duża konkurencja jest zamknięta.

Czy wspólny apel przedsiębiorców i pracowników ma szansę na zrealizowanie? Część rządu popiera takie rozwiązanie, głównym hamulcowym jest jednak premier Mateusz Morawiecki, który nie chce zgodzić się nawet na najmniejsze ustępstwa.

RadioZET.pl/TVN24 Biznes