Zamknij

Zmiany w podatku dochodowym. Podatnicy zapłacą więcej

12.10.2020 14:51
kobieta obliczająca podatek
fot. Shutterstock

Przez obniżkę podatku dochodowego podatnicy zapłacą więcej. Rząd rozszerzył liczbę uprawnionych do rozliczania się ryczałtem, dzięki czemu przychody budżetu wzrosną o 17 mld zł.

Podatek dochodowy płacony ryczałtem ma być dostępy dla podatników, którzy mają obrót roczny nie wyższy niż 2 mln euro. Obecnym limitem jest kwota 250 000 euro.

Teoretycznie dzięki zryczałtowanemu rozliczaniu się z fiskusem można płacić niższe podatki. W praktyce zmiany w ustawie zostały tak opracowane, żeby do państwowej kasy wpłynęło znacznie więcej pieniędzy.

Zryczałtowany podatek dochodowy. Budżet dostanie więcej pieniędzy

Wywołany przez pandemię COVID-19 spadek PKB oraz ogromne wydatki pomocowe sprawiły, że rząd bardzo aktywnie poszukuje nowych źródeł przychodu. Najnowszy pomysł, który na pierwszy rzut oka jest przychylny dla podatników, po bliższej analizie okazuje się być sposobem na wyciągnięcie od nich większej ilości pieniędzy.

Zobacz także

Podwyższenie limitu przychodów uprawniających do rozliczania ryczałtem okazała się bowiem pułapką. Rząd liczy, że w skali dekady zmiana przyniesie mu dodatkowe 17 mld złotych.

Poszkodowane będą w tym przypadku samorządu, których przychody uszczuplą się w tym czasie o 14 mld złotych. Wynika to z zapisów dotyczących dystrybucji podatku dochodowego pobieranego w zwyczajowy sposób i w postaci ryczałtu.

Zobacz także

Danina pobierana w tradycyjnie dzielona jest między budżet centralny a samorządy. Zryczałtowany podatek od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w całości trafia do państwowej kasy.

Zagłosuj

Który podatek dochodowy jest lepszy?

Liczba głosów:

To nie koniec konsternacji, jakie budzi nowe prawo. Zapisano w nim bowiem różne stawki podatku w zależności od wykonywanej profesji. Ryczałt dla osób wykonujących wolne zawody ma wynosić 17 procent, podczas gdy rozliczające się w taki sam sposób osoby świadczące usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego będą musiały oddać 15 procent zarobków.

RadioZET.pl/money.pl