Zamknij

Zoom, aplikacja do wideokonferencji, nie jest bezpieczna?

10.04.2020 11:41
Zoom nie jest bezpieczny? Problemy z aplikacją do wideokonferencji
fot. Anton Kor/Shutterstock (ilustracyjne)

Aplikacja Zoom, która jest wykorzystywana przez wiele firm i instytucji do wideokonferencji podczas pandemii koronawirusa, może zostać wykorzystana przez hakerów. Zakaz korzystania z niej otrzymali pracownicy Google'a i SpaceX.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa spowodowała, że kadry większości firm zostały wysłane do pracy zdalnej, a wideokonferencje stały się nieodzownym punktem dnia dla wielu z nas. 

Jedną z aplikacji wykorzystywanych do rozmów przez odległość jest Zoom. Amerykańskie narzędzie online odnotowało ogromny wzrost zainteresowania (z 10 mln użytkowników w grudniu 2019 roku do 200 mln w kwietniu 2020 roku), co również ujawniło również braki w zabezpieczeniach. 

Zoombombing. Na czym polega?

W ostatnich tygodniach wzrosła liczba ataków hakerskich na wideokonferencje prowadzone z użyciem Zooma. Specjaliści od zabezpieczeń wykazali także, iż ciesząca się wzrostem popularności aplikacja zawiera liczne podatności bezpieczeństwa oraz luki prowadzące do naruszeń prywatności i ochrony danych użytkowników.

Zobacz także

We wtorek pozew przeciwko Zoomowi złożył jeden z udziałowców firmy, który twierdzi, iż spółka ukrywała informacje na temat niedociągnięć w oferowanych usługach. Serwis Ars Technica przypomniał, iż działania prawne przeciwko Zoomowi w związku z niedostateczną ochroną prywatności podjęli wcześniej użytkownicy tej aplikacji.

Podatność na niepożądane wtargnięcia cyberintruzów - zwane "zoombombingiem" - to jeden z najczęściej wymienianych problemów dotyczących bezpieczeństwa Zooma. Ostrzeżenie w tej sprawie wydało amerykańskie FBI.

Według kanadyjskiego ośrodka CitizenLab wątpliwości budzi też m.in. standard szyfrowania danych oraz przesyłanie danych przez serwery w Chinach.

Zakaz używania z aplikacji Zoom dla swoich pracowników wprowadziły koncerny Google'a oraz SpaceX. Podobne decyzje wydała wcześniej NASA czy brytyjski resort obrony. 

Zobacz także

Również singapurskie szkoły zawiesiły korzystanie z popularnej aplikacji Zoom do prowadzenia lekcji na odległość po ataku hakerów - poinformowało w piątek ministerstwo edukacji tego kraju. Intruzi zakłócili lekcję geografii, pokazując uczniom niecenzuralne obrazy.

Do incydentu doszło zaledwie dzień po tym, jak Singapur zamknął szkoły, nakazując im przejście na nauczanie na odległość w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z głównych narzędzi stał się Zoom, program umożliwiający organizowanie wideokonferencji, który w czasie pandemii zdobył olbrzymią popularność na całym świecie.

Zoom będzie bezpieczniejszy?

Pomóc twórcom aplikacji ma były szef bezpieczeństwa Facebooka Alex Stamos. Rozpoczął on współpracę z firmą Zoom jako konsultant dostawcy oprogramowania do obsługi telekonferencji.

"Jestem pewien, iż prawdziwym wyzwaniem, przed którym staje każda firma próbująca zapewnić usługi zaspokajające rozmaite potrzeby milionów użytkowników poszukujących bezproblemowych rozwiązań dla współpracy, jest dziś konieczność dawania nowych możliwości klientom bez jednoczesnego otwierania drzwi tym, którzy będą chcieli wykorzystać je do złych celów" - napisał Stamos na swoim prywatnym blogu.

"Zachęcam całą branżę (cyfrową - przyp. red.) do wykorzystania obecnej sytuacji do refleksji nad własnymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa i uczciwych dyskusji o tym, co można poprawić" - dodał były szef bezpieczeństwa w koncernie Marka Zuckerberga.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wirtualnemedia.pl