Zamknij

Strefa żółta: obostrzenia w sklepach od 10 października 2020

08.10.2020 15:24
Strefa żółta: obostrzenia w sklepach od 10 października 2020
fot. East News

Cała Polska została objęta żółtą strefą zagrożenia COVID-19. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sklepach ma być rygorystycznie kontrolowane, w razie uchybień nakładane będą kary wynoszące nawet 30 000 zł.

Strefa żółta to obszar, na którym panuje podwyższone ryzyko zakażania się COVID-19. Żeby obniżyć dynamikę rozprzestrzeniania się koronawirusa, Polacy muszą stosować się do nowych obostrzeń, obowiązujących od 10 października 2020.

Korzystanie ze sklepów w strefie żółtej nie zostało objęte nowymi obostrzeniami. Przestrzeganie tych już obowiązujących będą jednak bardzo skrupulatnie sprawdzane, warto więc je sobie odświeżyć. Rząd zapowiedział bowiem, że wprowadza strategię zero tolerancji dla osób łamiących restrykcje. Policja ma wlepiać wysokie mandaty.

Obostrzenia w sklepach w strefie żółtej. Surowe kary za jej łamanie

Wszyscy Polacy przebywający w strefie żółtej mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Może to być dokonywane za pomocą specjalnych maseczek, ale też na przykład chustą czy inną częścią garderoby. Nakaz obowiązuje także w sklepach i lokalach handlowych.

Zobacz także

Dodatkowo osoby wchodzące na teren sklepu zobowiązane są do zdezynfekowania rąk lub korzystania z rękawiczek jednorazowych.

Zobacz także

Zgodnie za zapowiedziami, wszelkie łamanie tych zasad będzie od 10 października 2020 surowo karane. Na mandaty mogą liczyć osoby, które maski nosić będą w nieprawidłowy sposób, na przykład z odsłoniętym nosem lub wręcz całkowicie na brodzie.

Zobacz także

W ramach strategii „zero tolerancji” Polacy proszeni są o:

  • stosowanie się do obecnie obowiązujących ograniczeń
  • zakrywanie ust i nosa
  • częste mycie i dezynfekowanie rąk
  • zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób
  • unikanie dotykania oczu, nosa i ust
  • zainstalowanie na swoim telefonie aplikację STOP COVID – ProteGO Safe

Ograniczenia dotyczące liczby osób mogących jednocześnie przebywać w sklepie nie są obecnie planowane. Może to jednak zmienić się w przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej i na przykład konieczności objęcia całego kraju strefą czerwoną.

Zagłosuj

Czy obostrzenia w sklepach są adekwatne do zagrożenia?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/gov.pl