Zamknij

Zniesienie obostrzeń. Kiedy otwarcie galerii i sklepów meblowych?

20.11.2020 13:08
Zniesienie obostrzeń w Polsce. Kiedy otwarcie galerii handlowych?
fot. Dmitrijs Dmitrijevs/Shutterstock (ilustracyjne)

Galerie handlowe i sklepy meblowe mają zostać ponownie otwarte 30 listopada - podał portal WP.pl. Jakie jeszcze obostrzenia zamierza znieść rząd Mateusza Morawieckiego?

Pandemia koronawirusa i gwałtowny wzrost zakażeń spowodowały wprowadzenie przez rząd szeregu restrykcji. Wśród nich zamkniecie galerii handlowych (poza np. aptekami i drogeriami) i sklepów meblowych oraz ograniczenie liczby klientów podczas zakupów. Zmiany wprowadzono od 7 listopada i mają obowiązywać co najmniej do 29 listopada.

Obostrzenia krytykowała branża handlowa oraz część klientów. Powodem było wprowadzenie zakazów na kilka godzin przed wejściem ich w życie i brak vacatio legis. Od kilku dni pojawiają się spekulacje, że rząd Morawieckiego planuje wycofać się z części restrykcji. Co zmieni się po 29 listopada?

Zniesienie obostrzeń. Kiedy otwarcie galerii handlowych?

Jak podał portal WP.pl, po 30 listopada rząd planuje otworzyć ponownie galerie handlowe - w tym także sklepy RTV i AGD i salony meblowe. W galeriach handlowych będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Zakupy będą możliwe przy zachowaniu ścisłych zasad bezpieczeństwa sanitarnego - odstęp min. 1,5 metra, zasłanianie nosa i ust oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych.

Zobacz także

Rząd planuje także przedstawić plan "odmrażania" restauracji. "Z naszych informacji wynika, że placówki branży gastronomicznej mogą być otwarte w określonych godzinach. Mówi się o funkcjonowaniu do godziny 19-20. Po tej godzinie nadal można byłoby zamawiać jedzenie i bezpośrednio odbierać je w restauracjach" - podało WP.pl.

Co więcej - rząd zapowiada także otworzyć na nowo siłownie, baseny, siłownie i sale do ćwiczeń. "Tu też mają być wprowadzone zaostrzone rygory sanitarne dotyczące przebywania osób w zamkniętych pomieszczeniach i korzystania z pływalni" - podał portal. Powyższe zmiany mają obowiązywać do końca grudnia 2020 roku.

Dlaczego rząd rezygnuje z części obostrzeń? Według WP.pl powodem jest stabilizacja dziennej liczby nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Od kilku dni utrzymuje się ono na poziomie około 20 tys. zarażeń. 

Zobacz także

Gabinet Morawieckiego nie jest jednogłośny w sprawie obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski jest zwolennikiem utrzymania obostrzeń, a otoczenie premiera Morawieckiego jest za poluzowaniem restrykcji. 

- Dla galerii handlowych okres świąteczny to ok. 30-40 proc. przychodów w całym roku. To również wpływy do budżetu, odmrażanie gospodarki. Przy odpowiedzialnym podejściu do przestrzegania sanitarnych rygorów jesteśmy w stanie wyjść na przeciw przedsiębiorcom - komentował współpracownik szefa rządu w rozmowie z WP.pl.

Media z ostatnich dniach podawały, że wśród przeciwników dalszych obostrzeń jest wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin. Zapowiadał on również rychłe otwarcie sklepów meblowych, co do tej pory jeszcze nie nastąpiło.

RadioZET.pl/WP.pl