Zamknij

Koniec lockdownu albo pozew zbiorowy. PSL stawia ultimatum

02.02.2021 18:35
PSL stawia ultimatum ws. lockdownu
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/east news

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego jasno stawia sprawę: albo rząd jeszcze w tym tygodniu zniesie obostrzenia, albo partia wystąpi z pozwem zbiorowym.

Lockdown prawie roku pozbawia przedsiębiorców środków do życia. Prowadzący działalność gospodarczą już powiedzieli weto i wbrew obostrzeniom otworzyli swoje biznesy.

Polskie Stronnictwo Ludowe stanęło po stronie zdesperowanych przedsiębiorców i postawiło rządzącym ultimatum: albo otwarcie gospodarki jeszcze w tym tygodniu, albo pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa.

Kiedy zniesienie obostrzeń? PSL stawia warunki

Niebawem minie rok od początku pandemii, a sytuacja finansowa wielu firm nie tylko nie poprawiła się, ale i doprowadziła do bankructwa wiele przedsiębiorstw. Jedni cierpliwie czekają na zniesienie obostrzeń pogłębiając tym samym długi, inni zapowiadają pozwy przeciwko Skarbowi Państwa, są też tacy, którzy wznawiają biznesy wbrew obostrzeniom.

W całym kraju działają w ten sposób tysiące restauracji, setki siłowni i co najmniej kilkanaście stoków narciarskich. Przedsiębiorcy sporo ryzykują: kontrole służb stały się codziennością, podobnie jak widmo płacenia kar administracyjnych sięgających 30 tys. złotych. Zdesperowani przedsiębiorcy, którzy wznowili działalność wbrew restrykcjom muszą też pogodzić się z utratą możliwości skorzystania z pomocy tj. tarcza antykryzysowa lub finansowa.

O kryzysie w gospodarce mówił w radiowej Trójce lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk zagroził rządzącym, że jeśli nie dojdzie do odmrożenia gospodarki, posypią się pozwy.

Jeśli rząd w tym tygodniu nie otworzy gospodarki, to jako parlamentarzyści wystąpimy z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa; będziemy zapraszać wszystkich pokrzywdzonych, by do tego pozwu się dołączyli 

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polityk dodał, że prawnicy współpracujący z nim już przygotowują pozew.

Podkreślił, że jest to inicjatywa "w obronie przedsiębiorczości i przedsiębiorców". Lider PSL wyraził nadzieję, że rząd w tym tygodniu przynajmniej zacznie rozmowy z przedsiębiorcami.

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio Trójka