Zamknij

Zmowa cenowa producentów samochodów. Na Polaków czeka odszkodowanie

27.06.2019 11:50
Zmowa cenowa producentów samochodów. Polacy otrzymać odszkodowanie
fot. lassedesignen/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet 12 miliardów złotych mogli stracić polscy nabywcy nowych samochodów ciężarowych. Powodem była zmowa cenowa koncernów motoryzacyjnych, którą wykryła Komisja Europejska. Trwa kompletowanie wniosków do trzeciego już pozwu o wypłatę odszkodowań firmom transportowym.   

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

 Sprawa dotyczy nowych samochodów ciężarowych powyżej 6 ton dopuszczalnej masy całkowitej, kupionych bądź wyleasingowanych, które zostały wyprodukowane przez wiodące marki motoryzacyjne, takie jak Mercedes Benz,Volvo/Renault, MAN, DAF, Iveco czy Scania – podkreślił w rozmowie z portalem RadioZET.pl Maciej Staszewski z firmy FinancialRight Claims GmbH Polska.

W latach 1997-2011 producenci samochodów ciężarowych zawarli tajne porozumienie cenowe, zawyżając ceny pojazdów od 5 do 20 proc.

Zobacz także

Komisja Europejska ukarała producentów samochodów ciężarowych w związku ze zmową cenową dotyczących nowych pojazdów, na czym straciły przede wszystkim firmy transportowe z Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy, Węgier oraz Rumunii.

Maciej Staszewski

Europejska zmowa cenowa

W swojej decyzji z 16 lipca 2016 roku KE nałożyła karę finansową w wysokości 2,927 mld euro na firmy takie jak MAN, Volvo, Renault, Daimler/Mercedes-Benz, Iveco, DAF i Scania.

Taka decyzja KE otworzyła drogę do roszczeń ze strony osób fizycznych i firm, które do 2016 roku kupiły lub wyleasingowały nowe samochody ciężarowe. Do tej pory złożono dwa pozwy sądowe.

– Skalę sprawy pokazuje fakt, że dokumentację do dwóch poprzednich pozwów – złożonych w 2017 i 2018 roku – trzeba było zawieźć do sądu w Monachium ciężarówką – wskazał Staszewski. Dwa postępowania o wypłatę odszkodowań jeszcze się nie zakończyły.

– Właśnie przygotowywany jest trzeci, ostatni pozew, który planujemy złożyć do końca tego roku. To konieczne, ponieważ z końcem roku przedawni się część roszczeń – podkreślił.

Odszkodowanie może dotyczyć ponad 300 tysięcy pojazdów z Polski, o czym nie wie większość firm transportowych z naszego kraju.

Zobacz także

W dotychczasowych dwóch pozwach o odszkodowanie od producentów samochodów polskie firmy stanowiły tylko ułamek. Z około stu pięćdziesięciu tysięcy zgłoszonych aut tylko około 10 tys. stanowią pojazdy z Polski.

Maciej Staszewski

Miliardy złotych strat 

Do tej pory do trzeciego pozwu zgłoszono ponad 12 tys. pojazdów kupionych w Polsce.

Straty poniesione przez klientów tych firm w samej tylko Polsce oszacowano na kwotę ponad 12 mld złotych. Polskie firmy oraz właściciele jednoosobowych działalności mogą starać się o zwroty w wysokości około 10 000 euro za samochód (około 43 000 zł).

– Szacujemy, że do momentu złożenia pozwu uda się zebrać roszczenia od właścicieli 50 tysięcy pojazdów z naszego kraju – ocenił. 

Staszewski, który reprezentuje jedną z firm zbierających zgłoszenia do pozwu zbiorowego, zapewnił, że udział w pozwie nie wiąże się z żadnymi kosztami dla przedsiębiorców. Koszty sądowe pokrywa inwestor, który jako formę opłaty zamierza przejąć procent zasądzonego odszkodowania od danego pojazdu.

– Jedyne, co trzeba w tym momencie zrobić, to dokonać rejestracji poprzez formularz na naszej stronie internetowej https://truck-damages.com/stf/pl – dodał. 

Zobacz także

RadioZET.pl