Zamknij

Sklepy otwarte do godziny 14? Zmiany w zakazie handlu w 2020 roku

15.11.2019 15:33
Zmiany w zakazie handlu w 2020 roku. W te dni handel możliwy tylko do 14
fot. Shutterstock/Lizardflms (ilustracyjne)

W 2020 roku będzie niewiele okazji, by zrobić zakupy w niedzielę. Zakaz handlu obowiązywał będzie niemalże każdej niedzieli. To nie koniec zmian. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  
W 2020 roku będzie tylko siedem niedziel handlowych. Co więcej w niektóre dni zakupy będziemy mogli zrobić tylko do godziny 14 – przypomina „Fakt”. 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Początkowo zakaz obejmował dwie niedziele w miesiącu, w 2019 roku – trzy niedzielę. W tym roku handel dozwolony jest bowiem tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zobacz także

W 2020 roku tylko siedem razy w roku można będzie zrobić zakupy w niedzielę. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zakupów nie zrobimy też w dni świąteczne: 1 stycznia, 6 stycznia, 12-13 kwietnia (Wielkanoc), 1 maja, 3 maja, 11 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada a także 25 i 26 grudnia.

Zobacz także

Zgodnie z art. 8 ustawy o zakazie handlu, w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy (11 kwietnia) w placówkach handlowych powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – po godzinie 14:00 są zakazane. Wyjątki zostały spisane w art. 6 ustawy. Spod zakazu wyłączone są m.in. stacje paliw, kwiaciarnie, apteki czy sklepy z pamiątkami. 

Uwaga! W niedzielę 17 listopada sklepy będą zamknięte. Najbliższa handlowa niedziela przypadnie 24 listopada.

Zgodnie z art. 10 ustawy, za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/PAP/”Fakt”