Zamknij

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych. Członkowie rozliczą prezesów

07.05.2021 17:58
protest przeciwko prezesowi spółdzielni mieszkaniowej
fot. UKASZ SZELAG/REPORTER/East News

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy mające zrewolucjonizować sposób funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych. Dla obecnych prezesów szykują się ciężkie czasy.

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą być w obecnym otoczeniu prawnym w prosty sposób „przejęte” przez małą grupę osób – uważa MRiPT. Wynika to ze sposobu wyboru władz: prezes wskazuje radę nadzorczą, a ta wskazuje prezesa.

Ma się to jednak zmienić dzięki przepisom, które opracowało ministerstwa Gowina. Nowe prawo zakłada wybieranie prezesa w głosowaniu przez wszystkich członków spółdzielni.

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych. Prezes będzie wybierany przez członków

Zgodnie z planami MRiPT, prezesi spółdzielni mieszkaniowych będą wybierani w wyborach na kadencje mające trwać maksymalnie 5 lat. Okres ten będzie mógł zostać skrócony zapisami w wewnętrznym regulaminie.

Nowe prawo nie przewiduje limitu liczby kadencji: osoby pełniące funkcję prezesa będą mogli obejmować to stanowisko wiele razy, o ile oczywiście dostaną wsparcie członków spółdzielni. Będą więc musieli udowodnić, że ich działania przyniosły pozytywne rezultaty nie tylko dla zarządu, lecz także dla właścicieli mieszkań.

Kadencyjność spowoduje, że funkcjonowanie członków zarządu działających w imieniu spółdzielni będą podlegać bieżącej ocenie członków. Takie rozwiązanie zwiększające konkurencyjność będzie niewątpliwie motywować członków zarządu do wydajnego i efektywnego zarządzania spółdzielnią.

uzasadnienie projektu ustawy

W poprzednich wersjach ustawy, przygotowywanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, znajdowały się zapisy o możliwości oddawania głosów drogą elektroniczną. W nowym projekcie, powstającym już pod egidą MRPiT, zastąpiono ją głosowaniem korespondencyjnym, co ma być ukłonem między innymi w stronę starszych członków spółdzielni, nie zawsze korzystających płynnie z nowych technologii.

Projekt zmian w funkcjonowaniu spółdzielni mieszkaniowych znajduje się w fazie konsultacji społecznych – uwagi do treści przepisów mogą składać wszystkie zainteresowane strony.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl/money.pl