Zamknij

4 lata rządów PiS. Jak zmieniało się prawo dla przedsiębiorców?

08.10.2019 10:32
Zmiany w prawie dla firm pod rządami PiS
fot. GERARD/REPORTER/East News

Ministerstwo Finansów podsumowuje cztery ostatnie lata pracy. Poza „wysokim tempem rozwoju”, stabilizacji finansów publicznych i wpływami podatkowymi w raporcie przypomniano też o nowych obowiązkach firm

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wśród największych w opinii resortu finansów osiągnięć rządu wpisano reformy podatkowe, uszczelnianie podatków, stabilny budżet i utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że rok2018 zamknął się najmniejszym w historii deficytem instytucji rządowych i samorządowych: był on mniejszy o 3/4 od założeń w ustawie budżetowej. 2019 rok ma upłynąć pod znakiem spadku deficytu, zaś w 2020 roku w budżecie rozplanowano zrównoważone finanse. Oznacza to, że wydatki mają być równe wpływom.

Wydatki budżetu państwa
fot. Ministerstwo Finansów

Jak zrealizować budżet bez deficytu przy rosnących wydatkach socjalnych? Odpowiedzią ministerstwa jest uszczelnianie podatków. Pomóc w tym miało utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, która powstała z połączenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej.

Zobacz także

Uszczelnianie podatków pomogło zmniejszyć tzw. lukę w VAT. Wpływy z tego podatku w 2015 roku wyniosły 123 miliardów złotych, a w 2018 roku – 175 miliarda złotych, czyli więcej o 52 miliardy. Ministerstwo przypomina o rozwiązaniach, dzięki którym urósł budżet, a wraz z nim – przybyło obowiązków podatkowych dla firm.

  • STIR to system, dzięki któremu urzędnicy wyłapią każdą próbę wykorzystania banku czy SKOK-u do wyłudzenia podatku. „Efektem działania systemu STIR było zablokowanie od 1 stycznia 2019 roku do 31 sierpnia 2019 roku 311 rachunków bankowych, które należały do 71 podmiotów” – czytamy w raporcie. W 2018 roku skarbówka zablokowała rachunki 39 podmiotów na łączną kwotę 10,2 miliona złotych.
  • Jednolity Plik Kontrolny to nowy, obowiązkowy dla firm sposób komunikacji ze skarbówką. Dane takie z faktur VAT czy ksiąg rachunkowych należy przekazać do urzędu w postaci pliku XML.  Nieprzesłanie ich na czas grozi grzywną nałożoną na przedsiębiorcę. „Specjalne algorytmy wykorzystywane podczas analizy JPK_VAT automatycznie wyłapują fikcyjne transakcje, do których najczęściej wykorzystuje się tak zwane firmy słupy” – czytamy w raporcie. 
  • Split payment, dotąd  nieobowiązkowy od 1 listopada może przysporzyć firmom problemów. Przedsiębiorstwa zajmujące się np. handlem elektroniki czy częściami do samochodów będą musiały obowiązkowo zastosować mechanizm podzielonej płatności. Polega on na tym, że część płatności odpowiadająca kwocie netto trafia do sprzedawcy, a część odpowiadająca kwocie podatku – na specjalny rachunek VAT prowadzony przez banki. W konsekwencji przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji kwotę pomniejszoną o wartość podatku, stąd obawy o płynność finansową.
  • Kasy fiskalne online stopniowo wypierają tradycyjne kasy. To urządzenia, dzięki którym skarbówka nie przepuści żadnej transakcji. Docelowo wszyscy sprzedawcy będą musieli w nie zainwestować. 

Zobacz także

O ile biznes kwestionuje zasadność wprowadzania niektórych reform podatkowych, o tyle obniżenie podatków nie podlega tak częstej krytyce. PiS ma na koncie obniżenie PIT z 18 do 17 procent, zwolnienie młodych do roku życia czy obniżenie stawki CIT dla małych firm do 9 procent.

Zobacz także

RadioZET.pl